مرکز پزشکی زیبایی لیزر و لاغری نشاط - روش های پاکسازی پوست

کلینیک نشاط

آدرس ایمیل نشاط

 

روش های پاکسازی پوست

 

 

اشتباه رایجی که در جامعه وجود دارد بدینگونه است که پاکسازی پوست زمانی لازم است که فرد از کرم و مواد آزایشی روی پوست صورت استفاده کرده و یا اینکه پاکسازی فقط برای پوست‌های چرب و جوش‌دار باید انجام شود

 

اينها باورهاي اشتباه مي‌باشند. پاکسازي پوست در هر حال حتي اگر هيچگونه کرم يا مواد آرايشي استفاده نشده باشد و يا حتي اگر فرد تمام روز در منزل بوده و از خانه خارج نشده بايد انجام شود. موادي که براي پاکسازي پوست استفاده مي‌شوند از اهميت بسياري برخوردار هستند. زيرا اين مواد بايد با توجه به جنس پوست انتخاب شوند و انتخاب نادرست ممکن است باعث آزار و اذيت پوست و ايجاد عارضه براي پوست کند.

 

 

فرضاً اگر کسي پوست چرب و جوش‌داري دارد و به اشتباه از مواد پاک‌کننده روغني و چرب استفاده کند و يا ژل شستشو يا صابون صورت او به اشتباه براي پوست خشک باشد، فرد دچار عارضه شده و پوستش چرب‌تر و در نتيجه جوش‌دار‌تر مي‌شود. نکته مهم ديگر مراحل انجام پاکسازي پوست مي‌باشد. مراحل پاکسازي پوست پاکسازي در ? مرحله انجام مي‌شود. ?) پاکسازي روزانه ?) پاکسازي هفتگي ?) پاکسازي ماهيانه پاکسازي روزانه که بسته به پوست فرد مي‌تواند در پوست‌هاي چرب ? بار در روز صبح و شب و در پوست‌هاي خشک و مختلط يکبار شب به شب انجام شود. براي پاکسازي پوست  مواد لازم بسته به نوع پوست مي‌توان از شير‌پاک کن محلول‌هاي با پايه آب (تونر) و شوينده‌هاي غير صابوني مانند ژل‌هاي شستشو و پن‌هاي شستشو استفاده کرد.

 

 

 

فراموش نکنيد که استفاده از مرطوب کننده بعد از پاکسازي هميشه لازم است اين مرطوب کننده در افراد جوان بايد صرفاً جهت آبرساني به پوست در افراد مسن حاوي مواد تغذيه کننده و ضد چروک نيز باشد. توجه کنيد که همواره از شوينده پاک کننده و مرطوب کننده‌هاي مناسب پوست خود استفاده کنيد.

 

 

 

پاکسازي هفتگي که معمولا بعد از حمام بايد انجام شود. شامل استفاده از لايه‌بردارهاي مکانيکي (اسکراب) و استفاده از ماسک صورت مي‌باشد. اسکراب با توجه به نوع پوست مي‌تواند حاوي مواد لايه‌بردار قوي يا دانه‌هاي ريز و نسبتاً زبر مانند جهت پاکسازي پوست و يا براي پوست‌هاي خشک صرفاً‌ ژل‌‌هاي ملايم باشد.

 

 

 

 

اسکراب کردن يا لايه برداري پوست بعد از حمام مي‌تواند جهت پاکسازي پوست هاي پير و مرده را از سطح پوست باشد و ظاهر تميز و جوان به پوست بدهد. آلودگي‌هاي عمقي پوست پاک شده و چروک‌هاي ريز و سطحي برطرف مي‌شوند.

 

 

 

 

اسکراب حتما مناسب با جنس پوست باشد بعد از پاکسازي پوست و اسکراب براي تغذيه کردن پوست و آبرساني عميق و ويتامينه کردن پوست مي‌توان از يک ماسک صورت استفاده کرد. ماسک‌هاي صورت را مي‌توان به صورت آماده تهيه کرد و يا در منزل با ميوه و سبزيجات در دسترس به همراه سفيده تخم‌مرغ و يا روغن زيتون ماسک را تهيه کرد.

 

 

 

 

توجه کنيد که با توجه به نوع پوست خود ماسک را تهيه کنيد مثلا روغن زيتون براي پوست چرب اصلا مناسب نمي‌باشد و باعث چرب‌تر شدن پوست مي‌شود و يا استفاده از مرکبات مثل پرتقال و ليموترش براي پوست‌هاي خشک مناسب نمي‌باشد و آن را خشک‌تر مي‌کند.

 

 

 

 

هويج، خيار و کدوي رنده شده مي‌تواند ماسک‌هاي خوبي براي آبرساني و ويتامينه کردن پوست باشند. قراردادن چاي کيسه‌اي سرد شده خصوصا چاي سبز کيسه‌اي زير چشم‌ها براي رفع تيرگي و پف زير چشم بسيار مفيد مي‌باشد.

 

 

 

در نظر داشته باشيد پاکسازي ماهيانه ي پوست بايد به صورت تخصصي و در مراکز تخصصي پوست و زيبايي توسط افراد آموزش‌ديده با مواد استاندارد انجام شود. پاکسازي ماهيانه شامل پاکسازي عميقي، لايه‌برداري عمقي و آبرساني عميق پوست مي‌باشد.

 

 

 

 

در افرادي که مشکلات خاص مانند جوش يا لک يا تيرگي پوست دارند پاکسازي پوست با مواد خاص ممکن است در چندين جلسه تکرار شود. توجه داشته باشيد رمز داشتن پوستي زيبا و شاداب رسيدگي دائمي به پوست مي‌باشد البته نقش مواد غذايي نيز در داشتن پوست سالم بسيار پررنگ مي‌باشد. رژيم غذايي سالم رژيم غذايي سالم شامل رژيم متعادلي از غذايي حاوي کربوهيدرات‌ها، چربي‌هاي سالم، پروتئين مي‌باشد خوردن ميوه و سبزيجات خصوصاً ميوه‌هاي رنگي مانند توت‌فرنگي، انار، پرتقال و سبزيجات رنگي مانند اسفناج، سبزي خوردن، چغندر قرمز، براي تامين آنتي‌اکسيدان‌ها و ويتامين‌هاي ضروري براي بدن لازم مي‌باشد.

 

 

 

 

در انتها به ياد داشته باشيد که لازمه داشتن پوستي زيبا و سالم داشتن اعصاب و روحيه‌اي آرام و سالم مي‌باشد. استرس، خشم، غم عواملي هستند که روح ما را آزرده کرده و پوست و ديگر اعضاي بدن ما را پير و بيمار مي‌کنند. از استرس‌هاي اضافي دوري کنيد و سعي کنيد هميشه آرام باشيد و لبخند بزنيد.


به اشتراک بگذارید