مرکز پزشکی زیبایی لیزر و لاغری نشاط - ناخن ها و سلامت آنها

کلینیک نشاط

آدرس ایمیل نشاط

 

ناخن ها و سلامت آنها

ناخن ها و سلامت آنها

آیا می دانستید ناخن های شما نمایانگر سلامتی شما هستند؟ یک لکه ی سفید یا رنگ غیرطبیعی در آنها و یا برخی از ناهمواری های سطح ناخن ممکن است نشان دهنده ی یک بیماری جدی مانند مشکلات کبدی، ریه ها و قلبی در بدن ما باشند که می توان با دقت در ناخن ها به آن پی برد

.

با خواندن این مقاله می توانید با یادگیری اسرار ناخن ها از سلامت کامل بدن خود اطمینان حاصل کنید.

ناخن های کمرنگ

ناخن های بسیار رنگ پریده یا سفید گاهی اوقات به افزایش سن مرتبط می شوند. اما همچنان می توانند نشانه ای از بیماری ای جدی در افراد باشند مانند:

• کم خونی

• نارسایی احتقانی قلب

• بیماری کبدی

• سوء تغذیه

ناخن های سفید

اگر اکثر ناخن ها سفید با هاله ای تیره باشند، احتمال وجود مشکلات کبدی مانند هپاتیت در فرد وجود دارد.

 

ناخن های زرد

یکی از شایع ترین علل ایجاد ناخن های زرد عفونت های قارچی است. و بدتر شدن این وضعیت سبب ضخیم شدن ناخن و ریختن آن خواهد شد. در موارد نادر، ناخن های زرد میتواند نشان دهنده ی یک بیماری جدی مانند تیروئید شدید، بیماری ریوی، دیابت و پسوریازیس(در مقالات بعدی در همین بخش به توضیح این بیماری پرداخته شده است) باشد.

 

ناخن های مایل به آبی

ناخن ها با رنگی مایل به آبی میتواند نشانه ی نرسیدن اکسیژن کافی به بدن باشد و یا نشان دهنده ی عفونت ریه ها مثل ذات الریه باشد .

ناخن ها با اندکی پایه ی آبی هم می تواند به علت دیابت باشد .

 

 

ناخن های موج دار(ناهموار)

اگر سطح ناخن ها موج دار یا حفره دار باشد، این ممکن است نشانه های اولیه پسوریازیس و یا آرتریت های التهابی باشد .

در این حالت تغییر رنگ ناخن عادی است ، پوست زیر ناخن می تواند قهوه ای مایل به قرمز باشد.

 

 

ناخن های ترک خورده و شاخه شاخه

خشکی، ترک خوردگی، و شکنندگی مداوم ناخن ها می تواند به بیماری تیروئید مربوط باشد. همچنین کرک شدن ناخن ها و زرد شدن آنها می تواند به علت عفونت قارچی نیز باشد.

 

ناخن های پف کرده

اگر پوست اطراف ناخن پف کرده و قرمز به نظر برسد و ملتهب باشند ممکن است در نتیجه لوپوس و یا یکی دیگر از بیماری های بافت همبند باشند.

 

 

خطوط تیره زیر ناخن

در صورت مشاهده خطوط تیره زیر ناخن ها باید سریعا به متخصص مراجعه شود زیرا وجود این نشانه گاهی ممکن است به علت ملانوم ، خطرناک ترین نوع سرطان پوست باشد.

 

 

جویدن ناخن ها

جویدن ناخن ها ممکن است چیزی فراتر از یک عادت قدیمی باشد ، در برخی موارد نشانه ای از اضطراب است و یا گاهی به اختلال وسواس مربوط می شود. اگر نمی توانید جویدن ناخن هایتان را متوقف کنید حتما توسط یک پزشک متخصص این عادت را درمان کنید.

 

 

در پایان باید گفت ناخن ها فقط بخشی از مرحله تشخیص یک بیماری هستند و بسیاری ازتغییرات ناخن و ناهنجاری ها بی ضرر هستند و برای مثال هر ناخن سفیدی دلیل هپاتیت نیست اما بهتر است به این نشانه ها توجه کرده و به یک متخصص پوست مراجعه کنید.


به اشتراک بگذارید