مرکز پزشکی زیبایی لیزر و لاغری نشاط - سلامت روغن پالم زیر ذره بین نقد

کلینیک نشاط

آدرس ایمیل نشاط

 

  • Home
  • Blog Dynamic
  • بهترین زمان برای خوردن مکمل های کلسیم

سلامت روغن پالم زیر ذره بین نقد

سلامت روغن پالم زیر ذره بین نقد
با معلوم شدن مضرات چربی های ترانس برای سلامت بدن تلاش برای حذف آنها از چرخه تولید ادامه دارد. تولید کنندگان نیز بدنبال جایگزین های مناسب هستند که یکی از آنها روغن پالم است که البته شدیدا مورد نقد قرار گرفته است .
چربی‌های ترانس کلسترول بد (LDL) را بالا و کلسترول خوب (HDL) را پایین می‌‌آورند و به این ترتیب خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی - عروقی را افزایش می‌دهند.
روغن پالم در بسیاری از غذاها از قبیل مارگارین ها، نوتلا، کره بادام زمینی و برخی از غذاهای پخته آماده یافت می شود.
یک سازمان سلامت در اروپا می گوید طبق آزمایشات انجام شده روی حیوانات، مواد غذایی دارای روغن پالم که با دمای بالا فرآوری می شوند، سرطان زا هستند. محققان اعتقاد دارند روغن پالم سالم ترین انتخاب برای قلب نیست و کارشناسان محیط زیست نیز دائما هشدار می دهند که مصرف چنین روغن هایی مستلزم به خطر انداختن جنگل های انبوه و حیوانات وحشی ساکن در آن هاست.
فررو سازنده نوتلا با این نظر به مخالفت پرداخته و با تبلیغات گسترده اعلام می کند روغن پالم می تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم را تشکیل دهد. او مانند دیگر کمپانی ها ادعا می کند از روغن پالم در روشی سالم استفاده و در عین حال بر روی کاهش جنگل زدایی نیز کار می کند.
آلیس لیختن اشتاین مدیر و محقق ارشد آزمایشگاه تغذیه قلب و عروق در مرکز تحقیقات غذایی ژان مایر دانشگاه تافتز می گوید روغن پالم از میوه درخت پالم گرفته می شود و یکی از معدود روغن های نباتی است که چربی اشباع بالایی دارد.
قانون سال 2015 سازمان غذا و داروی آمریکا، FDA  به کارخانجات تولید غذا دستور می دهد ظرف سه سال مصرف چربی های ترانس را کاهش دهند. رابرت کالت رییس موسسه روغن های شیرینی و خوراکی می گوید، همچنان که چربی های ترانس از رده خارج می شوند تقاضا برای استفاده از روغن پالم افزایش یافته است. این روغن به غذاهای آماده بافت و حجم خوبی می دهد و در مارگارین ها، خامه های روی کیک، آیسینگ ها و آبنبات ها استفاده می شود.
 

روغن پالم و خطر سرطان

در ماه می، رییس سازمان سلامت مواد غذایی اروپا به طور خاص به روغن پالم اشاره کرد و طبق نتایج آزمایش روی موش ها، آن را یک ماده سرطان زا اعلام کرد. البته خطر این ماده روی انسان ها نامعلوم است.
این سازمان روی مواد مضری تحقیق کرد که طی آماده سازی غذا و در زمان حرارت دهی روغن تا دمای 392 درجه فارنهایت یا بالاتر تولید می شوند. بالاترین سطح این مواد مضر به نام استرهای اسید چرب گلیسیدیل یا GE ها شناخته می شوند که در روغن پالم و چربی پالم و برخی از دیگر روغن ها یافت می شوند. مارگارین ها، شیرینی های کرم دار و کیک ها اصلی ترین منابع مصرف این ماده در افراد بالای 3 سال هستند.
محققان این سازمان به این نتیجه رسیده اند که مصرف متوسط این مواد برای جوانان و مصرف زیاد آن برای تمام سنین خطرناک است. این گزارش میزان سالم و کم خطر مصرف را ارائه نکرده است.
البته، این گزارش اعلام می کند که اگر نوزادی شیر خشک مصرف می کند (که می تواند دارای روغن پالم باشد) زیر محدوده خطر قرار می گیرد. به منظور ارتقای روش های فرآوری مواد غذایی، تولید کننده ها به طور داوطلبانه محصولات خود را تحت سنجش قرار دادند و طی این روندِ ارتقای کیفیت، میزان مصرف روغن پالم در فاصله 2010 تا 2015 به نصف رسید.
فررو تولید کننده نوتلا ادعا می کند روغن پالم در محصولات او با فشار کم و با حرارت کمتر از 392 درجه فارنهایت فرآوری می شود تا مضرات آن به حداقل برسد.
 

روغن پالم و سلامت قلب

دکتر لیختن اشتاین می گوید: برای داشتن قلب سالم روغن پالم اولین انتخاب نخواهد بود، زیرا چربی اشباع بالایی دارد. برای سلامت قلب مصرف چربی هایی را پیشنهاد می کنیم که چربی های غیر اشباع بالا و چربی اشباع کمی دارند، مثل روغن سویا و ذرت. اگر کسی دوست دارد برای پخت غذا از روغن پالم استفاده کند یا چنین غذاهایی را بخورد، باید مصرف آن را به مناسبت های خاص محدود کند.
در تحقیقی نشان داده شد مصرف روغن پالم و روغن نیمه هیدروژنه سویا در مقایسه با روغن معمولی سویا و کانولا در افرادی که ناهنجاری کلسترول کمی دارند، سطح LDL یا کلسترول بد را بالا می برد.
در تحقیقی دیگر، دانشمندان متوجه شدند مصرف روغن پالم در مقایسه با روغن های گیاهی با چربی اشباع کمتر، سطح کلسترول LDL را بالاتر می برد. این گزارش توصیه می کند مصرف روغن پالم را قطع و به جای آن روغن های گیاهی با چربی اشباع و ترانس پایین مصرف کنید. اما بسیاری از تولید کنندگانی که از این روغن استفاده می کنند ادعا می کنند در مصرف آن رعایت اعتدال را می کنند و همچنین به تاریخچه طولانی مصرف این روغن توسط انسان ها اشاره می کنند.
وبسایت نوتلا در این باره نوشته است هزاران سال است که روغن پالم در جیره غذایی انسان ها استفاده می شود و ما از روش های گرمادهی خفیف استفاده می کنیم تا مواد مضره را به حد اقل برسانیم و نوتلا در انتظار دریافت چارچوب های جدید ارائه شده توسط سازمان سلامت مواد غذایی اروپاست.
 

روغن پالم و محیط زیست

شارون اسمیت مدیر کمپین آب و هوا و جنگل های استوایی در اتحادیه دانشمندان نگران محیط زیست می گوید: مسئله روغن پالم فقط مسئله سلامت افراد نیست. تولید این روغن موجب تخریب جنگل ها شده و حیوانات را از زیست گاه های بومی خود دور می کند.
اصلی ترین دغدغه زیست محیطی، تخریب جنگل های استوایی است که ابتدا از اندونزی و مالزی شروع شد و 85 تا 95 درصد روغن پالم دنیا در آنجا تهیه می شود. اگر نتوانیم با معضل قطع جنگل های انبوه برخورد نماییم، نمی توانیم با اثرات تغییرات جهانی آب و هوا مقابله کنیم.
 

دیدگاه کارخانجات

کالت می گوید: اعضای موسسه روغن های شیرینی و خوراکی به طور جدی نگران هر دو جنبه سلامت و زیست محیطی تولید روغن پالم هستند. آن هایی که این روغن را تولید می کنند، در سایت های خود درباره قطع درختان و مصرف روغن پالم می نویسند و در مقابل عموم اظهار تعهد می کنند.
این فرآوری کننده های روغن پالم در میزگرد روغن پالم پایدار شرکت می کنند و هدف آن ها ارتقاء رشد و مصرف پایدار محصولات روغن پالم است. این میز گرد با توجه به استاندارد های معتبر جهانی برگزار می شود و همه کسانی که به نوعی از این تجارت سود می برند در آن شرکت می کنند.
همچنین این افراد تلاش می کنند بفهمند چگونه می توان اثرات مضر مواد تولید شده با روغن پالم را کاهش داد./

به اشتراک بگذارید