مرکز پزشکی زیبایی لیزر و لاغری نشاط - سلولیت

کلینیک نشاط

آدرس ایمیل نشاط

 

سلولیت

سلولیت

شاید نام سلولیت شبیه یک بیماری باشد، اما درواقع سلولیت چیزی نیست مگر چربی طبیعی زیرپوست. اما این چربی‌ها به دلیل فشار بر بافت‌های پیوندی به صورت برجستگی به چشم خورده و پوست روی خود را چروکیده و کیس‌دار نشان می‌دهد

.

 

 

 

داشتن سلولیت به منزله داشتن اضافه وزن نیست. حتی افراد لاغر هم می‌توانند دچار سلولیت شوند. اما در صورتی که اضافه وزن دارید، کاهش وزن در کم کردن میزان سلولیت موثر خواهد بود. این مشکل در میان زنان بیش از مردان شایع است. اگر یکی از زنان خانواده شما دچار سلولیت شده باشد، احتمال اینکه شما نیز به این مشکل دچار شوید بسیار است.

 

 

 

عوامل موثر در ابتلا به سلولیت عبارتند از:

 

- رژیم بد غذایی

- کاهش وزن سریع

 

- سوخت و ساز کم

 

- عدم تحرک کافی

 

- تغییرات هورمونی

 

- کم آبی بدن

 

- چربی کلی بدن

 

- ضخامت و رنگ پوست (سلولیت در پوست‌های تیره‌تر کمتر به چشم می‌آید. )

 

 

 

درمان سلولیت:

 

 

 

محصولات بهداشتی و پزشکی بسیاری جهت درمان سلولیت وجود دارد. اما شواهد اندکی وجود دارد که نشان‌دهنده موثر بودن آنها در طول زمان باشد. با این حال برخی از شیوه‌های درمانی سلولیت عبارتند از:

 

 

 

1- استفاده از کرم‌های سلولیت:

 

این کرم‌ها ضمن حل کردن چربی‌ها پوست را نرم می‌کنند اما بسیاری از کرم‌های سلولیت محتوی ماده آمینوفیلین هستند که در درمان آسم از آن استفاده می‌شود. هنوز شواهد علمی مبنی بر اینکه این کرم‌ها علیه سلولیت کارساز باشند، وجود ندارد ضمن اینکه این کرم‌ها می‌توانند برای بسیاری از مردم به ویژه افرادی که مشکلات گردش خون دارند به شدت مضر باشند. همچنین آمینوفیلین موجود در این کرم‌ها در برخی افراد منجر به بروز واکنش‌های آلرژیک می‌شود.

 

 

 

2- لیپوساکشن:

 

لیپوساکشن یک روش جراحی جهت برداشتن چربی‌های بدن است. اما در این شیوه چربی‌های عمقی برداشته می‌شوند نه سلولیت‌های زیر پوستی. انجمن متخصصان پوست آمریکا هشدار داده است که استفاده از لیپوساکشن در درمان سلولیت به علت تورفتگی پوست حتی می‌تواند منجر به وخیم‌تر شدن آن شود.

 

 

 

3- فروتراپی:

 

فروتراپی یک شیوه درمانی است که نخستین بار در اروپا و توسط یک پزشک فرانسوی پیشنهاد شد، این روش برای تسکین دردهای ناشی از التهابات پوستی استفاده می‌شد. در این شیوه ترکیباتی نظیر ویتامین، املاح، اسیدهای آمینه و آنزیم‌ها توسط سرنگ‌های مخصوص به بافت زیر پوستی تزریق می‌شوند. در فروتراپی برای رفع چاقی موضعی داروهایی به زیر پوست تزریق می‌شوند که علاوه بر افزایش گردش خون در آن ناحیه سبب سوخت و ساز بیشتر و در نتیجه آب شدن و دفع چربی‌های آن منطقه می‌شوند. فروتراپی می‌تواند ضمن از بین بردن چربی‌ها تا حدودی ظاهر سلولیت را بهبود دهد اما این شیوه می‌تواند با ایجاد تورم و عفونت خطراتی را به همراه داشته باشد.

 

 

 

4- ماساژ و آب درمانی:

 

ماساژ و آب درمانی اثرات موقتی بر روی فرو رفتگی‌های پوستی خواهند داشت اما سلولیت را به کلی از بین نمی‌برند. این شیوه احتمالا به دلیل دفع مایعات اضافی پوست تاثیرات موقتی خواهد داشت.

 

 

 

5- نیرو درمانی:

 

سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا FDA استفاده از لیزر در درمان سلولیت را تایید کرده است. به گفته سازندگان این دستگاه، لیزر چربی زیر پوست را حل کرده و ضمن از هم گسستن زنجیره بافتی زیر پوستی تولید کلاژن را تشدید می‌کند.

 

 

به گزارش پایگاه پزشکی وب ام دی، پزشکان همیشه به دنبال شیوه‌های نوین درمانی سلولیت هستند. یکی از همین شیوه‌های نوین درمانی استفاده از نور قرمز و مادون قرمز جهت پراکنده کردن چربی‌ها است. اگرچه ممکن است این شیوه‌ها در آینده امیدبخش باشند اما برای حال بهترین شیوه درمانی «ورزش» و در صورت لزوم «کاهش وزن» است. پزشکان برای درمان سلولیت فعالیت‌های ورزشی منظم نظیر ایروبیک و ورزش‌های استقامتی به همراه رژیم غذایی سرشار از میوه‌ها، سبزیجات و فیبر را توصیه می‌کنند.


به اشتراک بگذارید