مرکز پزشکی زیبایی لیزر و لاغری نشاط - اطلاعات مفید در خصوص انواع خدمات زیبایی و جوانسازی

کلینیک نشاط

آدرس ایمیل نشاط

 

  • Home
  • Blog Dynamic
  • چطور در زمستان وزن مان را ثابت نگه داریم؟

اطلاعات مفید در خصوص انواع خدمات زیبایی و جوانسازی

اطلاعات مفید در خصوص انواع خدمات زیبایی و جوانسازی

 

شاید برجستگی و فرم صورت برخی هنرپیشه های سینما ، شما را برای تزریق ژل و برجسته سازی بخش های متفاوت چهره تان وسوسه کند . شاید هم شنیده باشید که پروتزهایی این روزها در بازار هستند که می توان با کار گذاشتن آنها در صورت ، گونه یا چانه ، این بخش های صورت را بر جسته تر کرد و به آن فرم دلخواه دست یافت .
نتایج مطالعات دانشمندان نشان می دهد ، چانه برجسته و گونه های برجسته یکی از معیارهای زیبایی صورت هستند . به صورت طبیعی قوس گونه ای که بخشی از استخوان گونه است ، موجب برجستگی گونه ها می شود . در حقیقت کسانی که گونه های برجسته دارند ، به صورت ارثی ، اسکلت صورتشان به این شکل فرم گرفته است . در بعضی افراد استخوان های گونه به میزان کافی رشد نکرده و بنابراین گونه های پهن و بی حالتی دارند.برجسته سازی گونه،این روزها زیادی پیدا کرده است و روش های متفاوتی مانند تزریق ژل و چربی ، گذاشتن پروتز در گونه برای زیباتر کردن صورت وجود دارند .

۱- هیالورونیک اسید : که از جنس بدن می باشد و چون قابلیت cross link و بیشترین هماهنگ شدن با پوست را دارد ، در جای خود کاملاً پایدار هستند و عوارض چندانی ندارند و بهترین انتخاب میباشد .
۲ – CaHA : مانند Radiesse مورد تایید FDA است و حدود ۹ الی ۱۸ ماه ماندگاری دارد.

◄ طولانی مدت : که از بخش های صناعی ساخته شده اند و بین ۲ الی ۱۰ سال طول عمر دارند، اما چون از جنس پوست نمی باشند می توانند عوارض جدی را ایجاد نمایند.سیاری از پزشکان تزریق ژل های دائمی را رد می کنند به این دلیل که این روزها بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی به عوارض آن پی برده اند و دیگر تزریق ژل های دائمی را توصیه نمی کنند . ژل ها معمولا در محل تزریق شده باقی نمی مانند بلکه حرکت می کنند و به جاهای دیگر صورت می روند . مثلا ژل هایی که برای برجسته سازی گونه در این محل تزریق شده اند ، می توانند حرکت کنند و از زیر گلو خارج شوند . ۶ ماه تا ۳ سال بعد از تزریق ، عوارض تزریق ژل شروع می شوند . این عوارض شامل تورم ، کبودی ، التهاب سلولی و آبسه در محل تزریق می شود . در برخی موارد ، گونه برجسته شده ، برجستگی متقارن خود را پس از مدتی از دست داده ، تغییر شکل می دهد . متاسفانه درمان مشخصی برای این بدشکلی ها وجود ندارد .

اگر خانم ها تمایل به برجسته سازی دایمی گونه دارند ،میتوانند به جای ژل ، پروتزهای گونه را انتخاب کنند . پروتز را از ماده ای به نام ( سیلیکون ) می سازند . این نوع پروتز ها بخاطر مخاطراتی که در ضربه ها و تصادفات دارن گاها مورد سوال قرار میگیرند.
چند سال پیش عارضه ای برای پروتزهای سیلیکونی در جوامع پزشکی مطرح شد مبنی بر این که مواد داخل آنها به مرور به بیرون نشت کرده و در مفاصل رسوب می کند و به همین دلیل سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از این پروتزها را ممنوع اعلام کرد . تحقیقات بعدی نشان داد که درد مفاصل این بیماران ارتباطی با مواد موجود دراین پروتزها ندارد و پس از آن کارخانه های سازنده این پروتزها جدار پروتزها را ضحیم تر و قدرت چسبندگی ماده تشکیل دهنده آنها را بیشتر کردند . برخی از کارخانه های سازنده ، فضای داخلی پروتزها را از سرم پر کردند و درحال حاضر پروتزهای ، مطلوب تر و کم عارضه تری بدست آمده است .
برای گذاشتن پروتزهای گونه ای شما می توانید بیهوشی کامل و یا موضعی را انتخاب کنید. درطول عمل برشی از داخل دهان در حد فاصل لثه فوقانی و گونه داده می شود و نسج نرم گونه کنار زده می شود . به این شکل حفره ای ایجاد می شود که پروتز درون این حفره و درست روی استخوان قرار گیرد . سپس برش با نخ قابل جذب دوخته می شود . دراین روش برشی روی پوست صورت داده نمی شود تا بعد از عمل جای آن روی صورت باقی بماند . لازم است بعد از عمل جراحی از آنتی بیوتیک استفاده کنید و دهانتان را با دهان شویه شست و شو دهید .روش دیگر برجسته سازی گونه ، تزریق چربی زیر پوست گونه است . این چربی از بدن خود شما به دست می آید و در صورت استفاده از PRP ایده آل میباشد. معمولا چربی اضافی در ناحیه شکم و ران انباشته می شود . دراین روش چربی را از بخشی از بدن استخراج کرده و شست و شو داده و در گونه تزریق می کنند .تزریق چربی برای لب انتخای خیلی مناسبی نیست و براساس نظر آکادمی زیبایی آمریکا بهترین انتخاب برای لب استفاده از ژلهای هیالورونیک اسید میباشد.امروزه ژل‌ها و پرکننده‌های متعددی برای حجیم سازی لب‌ها به‌کار می‌رود ، بهترین روش در حجیم سازی لبها، استفاده از ژل طبیعی و سازگار با بیولوژیک
بدن به نام هیالورونیک اسید است که توسط مهندسی ژنتیک و مطابق بافت وماده‌ی در حال حرکت بین پوست و چربی ساخته می شود.
این ماده سازگار با بافت های بدن تهیه و تزریق می شود و پس از ماه تجزیه و جذب می‌شود و تزریق باید مجدد انجام گیرد و عوارض کمتری نسبت به روش‌های دیگر حجیم سازی لبها دارد.
در نوع دیگر حجیم سازی لب‌ها مواد سنتتیک و شیمیای به حالت کلوئیدی و ژل وجود دارد و آب را جذب و حجیم می‌شود که این ژلها با عوارض دایمی و نظیر زخم در توده تزریق، زیبایی فرد را به خطر می اندازد.
ژلهای غیر طبیعی و شیمیایی با حرکت سر در لبها نیز به حرکت در می‌آیند و به علت حرکت به یک طرف و نا متقارن بودن لبها شکل نافرم و زشتی به لبها می‌دهند.

 

مزوتراپیمزوتراپیمزوتراپیمزوتراپی

روها در ناحیه ی مزودرم پوست تزریق می شود. در سال 2004 انجمن مزوتراپی زیبایی آمریکا (ASAM) تاسیس شد در حال حاضر مزوتراپی تکنیکی است که در آن مقادیر خیلی کوچکی از داروهای ترکیب شده را که برای ناحیه ی خاصی از بدن کاربرد دارد در عمق لازم تزریق میکنند .

 

از مزوتراپی برای مقاصد زیبایی زبر میتوان استفاده کرد :
1. جلوگیری از ریزش مو
2. رفع چربی های موضعی (غبغب – شکم – پهلو – ران )
3. درمان سلولیت
4. جوان سازی و رفع چین و چروک
5. لیفتینگ صورت
6. رفع استریا و استرچ مارک ها (ترک های حاملگی )
7. درمان لک های صورت
8. پسوریازیس و خشکی پوست
داروهای قابل تزریق در مزوتراپی شامل : ویتامین ها – مواد معدنی – اسید های آمینه – بی حس کننده ها – هورمون ها – آنزیم ها و ... می باشد .

مزایای مزوتراپی عبارتند از اینکه :
-غیر تهاجمی بوده و عوارض جانبی خاصی ندارد
- دسترسی مستقیم و فوری به ناحیه ی درمانی داریم
- داروهای تزریقی نیازی به عبور از دستگاه گوارش نداشته و مستقیما به بافت هدف می رسند
- مواد قابل تزریق باعث تحریک واکنش های سیستمیک نمی شوند
- بیمار پس از درمان امور روزانه ی خود را می تواند از سر بگیرد

نواحی قابل درمان توسط مزوتراپی
شکم – برآمدگی داخل ران – چربی طرفین لگن – کپل ها – بالای زانو – سر – چانه – صورت گردن – بازوها
موارد منع استفاده از روش مزوتراپی
1. حاملگی و شیردهی
2. مصرف داروهای ضد

ش میزان هورمون مردانه و یا حساسیت زیاد فولیکول ها به هورمون مردانه یا همان تستسترون می باشد . تستسترون در بدن توسط آنزیمی به نام ۵ آلفاردوکتاز تبدیل به هورمون دیگری به نام D.H.T یا (دهیدرتستسترون ) می گردد . این هورمون بارها قوی تر از خود تستسترون می باشد .
D.H.T موجب ایجاد پدیده ای بنام مینیاتور یزاسیون می گردد که در حقیقت در پی هر دوره از رویش و ریزش مو هم از قطر فولیکول و هم از ارتفاع فولیکول کاسته می شود تا جایی که دیگر فولیکول برای همیشه از دست می رود .
درمان ریزش مو با مزوتراپی
۳ مشکل اساسی در درمان ریزش مو وجود دارد :
مشکل اول : اینکه فقط یک داروی واقعی و مؤثر در کنترل درمان ریزش مو وجود دارد که داروئی است به نام فیناستراید یا پروشیا ، این دارو مهار کننده آنزیم ۵- آلفاردوکتاز است که مانع تولید D.H.T می شود.
مشکل دوم : در صورت مصرف خوراکی فیناستراید ، این دارو در کل بدن پخش و توزیع شده و تولید D.H.T را در کل بدن کاهش می دهد لذا در پی مصرف خوراکی دار

 


مزوتراپی و جوانسازی مزوتراپی

ی درمان باید بتوان تا حدی چروک‌ها را پر کرد، برای همین از مزوتراپی‌ در کنار سایر روش‌ها مانند میکرونیدلینگ، رادیوفریکانسی ، بوتاکس و… استفاده می‌شود.
درمان‌های ترکیبی در رفع چروک‌ها و آسیب‌های پوستی نتیجه مطلوب‌تری خواهند داشت. مزوتراپی باعث آغاز فعل و انفعالاتی مانند تولید مثل سلول‌ها در پوست می‌شود و به این شکل سلول‌های جدید تولید شده، سلول‌های قدیمی به صورت لایه‌ای مرده از بین میروند.
برخی از دارو‌هایی که به وسیله تزریق در مزوتراپی وارد پوست می‌شوند عبارتند‌ از: انواع آمینواسید‌ها، ویتامین‌ها (به ‌طور مثال ویتامین c برای روشن شدن پوست)، آنتی‌اکسیدان‌های ضد پیری و اسید هیالورونیک.
مشاهده تغییرات
مزوتراپیست‌ها می‌گویند معمولاً در جوان‌سازی ‌پوست اولین نشانه یعنی نرم و روشن شدن پوست بعد از اولین تزریق مشاهده می‌شود. معمولا از جلسه

شود. معمولا از جلسه دوم دست نرم و روشن می‌شود اما از جلسه چهارم تغییرات مشهودترخواهد بود.
مکانیسم عمل مزوتراپی :
همانطور که می دانید کلیه داروهای خوراکی یا کرم و محلولهای موضعی به سختی از پوست جذب می شوند و مقدار کمی از دارو به ناحیه زیر پوست می رسد ، در تکنیـــــــــک مزوتراپی داروهای مورد نیاز برای جوان سازی صورت ، مستقیم با یک دستگاه به زیر پوســـــت تزریق می شود و این عمل باعث می شود کاملا” دارو جذب لایه های مختلف زیر پوست شود و در نتیجه این درمان قابل مقایسه با داروهای خوراکی یا موضعی نمی باشد و بسیار موثزتر است ولی نمی توان گفت مزوتراپی در همه بیماران موثر است و درصد و میزان تاثیر ان هم در بیماران مختلف متفاوت است ومعمولا هم قابل پیشبینی نیست .
اکثر داروهای که برای درمان با مزو تراپی استفاده می شود از مواد ویتامینی و معدنی می باشد ، لذا هیچ عوارضی ندارد .
البته در مواردیکه بیمار احساس درد کند نیم ساعت قبل از عمل به پوست بیمار کرم بی حسی موضعی مالیده میشود و دیگر هنگام انجا

D.H.T موجب ایجاد پدیده ای بنام مینیاتور یزاسیون می گردد که در حقیقت در پی هر دوره از رویش و ریزش مو هم از قطر فولیکول و هم از ارتفاع فولیکول کاسته می شود تا جایی که دیگر فولیکول برای همیشه از دست می رود .
درمان ریزش مو با مزوتراپی
۳ مشکل اساسی در درمان ریزش مو وجود دارد :
مشکل اول : اینکه فقط یک داروی واقعی و مؤثر در کنترل درمان ریزش مو وجود دارد که داروئی است به نام فیناستراید یا پروشیا ، این دارو مهار کننده آنزیم ۵- آلفاردوکتاز است که مانع تولید D.H.T می شود.
مشکل دوم : در صورت مصرف خوراکی فیناستراید ، این دارو در کل بدن پخش و توزیع شده و تولید D.H.T را در کل بدن کاهش می دهد لذا در پی مصرف خوراکی دارو عوارضی همانند کاهش میل جنسی ، بزرگ شدن سینه ها و ناتوانی جنسی را در پی دارد .
مشکل سوم : این است که درمان ریزش مو یک درمان بلند مدت است که سالها به طول می انجامد در نهایت مشکل اصلی این است که
نمی توان فیناستراید به مدت طولانی به بیمار تجویز کرد .
اینجاست که مزوتراپی به کمک می آید و راهکاری مناسب را ارائه می دهد .
در مزوتراپی علاوه بر فیناستراید مواد دیگر همچون ویتامینها و آنتی اکسیدانها و …… که برای رشد مو لازم هستند توسط دستگاهی به نام گان مزوتراپی با تزریقات بسیار ریز و بدون درد مستقیماً به پوست سر رسیده می شوند . لذا دارو در بدن توزیع نمی گردد و عوارض جنسی خود را ایجاد نمی کند .
با روش مزوتراپی می توان سالهای سال فیناستراید را به موهای سر رسانید بدون اینکه شخص دچار عوارض فیناستراید شود .
هزینه مزوتراپی : هزینه مزوتراپی به دو عامل اساسی علاوه بر تجربه پزشک وابسته است .
اول : نوع و مقدار دارویی که استفاده می شود .
دوم : تکنولوژی تزریق دارو .
نکته مهم ۱ : در مزوتراپی ریزش

 


از نظر علمي چه تفاوتي بين ژل هاي دائمي پاژ (اوكراين) و آكراميد (سوئيسي) وجود دارد؟

+  چند نوع ژل وجود دارد و ماندگاري هر كدام چقدر است؟

 ژل هاي موقت بين 6 تا 18 ماه و ژل هاي دائم حداقل تا 6 سال ماندگاري دارند.
ژل هاي موقت مثل كلاژن ها و هيالورونيك اسيدها بوده و اسامي مختلفي مانند ژوودرم، روفيلان، روي درم، ماتريدكس و... دارند.
ژل هاي دائم در اصل هميشگي بوده، اما چون بعد از گذشت 5 تا 6 سال كوچك تر شده و بافت هاي بدن نيز تحليل مي روند، ماندگاري آن ها را بايد بين 5 تا 10 سال در نظر گرفت. امروزه ژل هاي دائم به طور عمده شامل پلي اكريل آميد و پلي متيل متاكريلات مي باشند.

 ايجاد عوارضي همچون حساسيت نسبت به نوع آكراميد خيلي كم تر مي باشد و با توجه به اينكه فرمول هر دو ژل داراي ماندگاري يكساني مي باشد، تفاوت عمده در ميزان درجه خلوص و مواد افزودني به ژل پاژ و بسته بندي و تكنولوژي توليد آنهاست و ژل پاژ براي جاهاي ظريف مانند لب و خط خنده مناسب نمي باشد.
 
 علت استفاده از ژل پاژ (اوكرايني) براي گونه كدام است؟

 به دو دليل از ژل پاژ براي گونه استفاده مي شود:

 يكي اين كه ميزان ژل هاي ديگر مانند آكراميد يك سي سي بوده كه براي گونه كم مي باشد، زيرا براي لاغري صورت و يا گونه گذاري در هر طرف صورت نياز به حداقل 2 سي سي ژل مي باشد كه با توجه به ترميم رايگان، در كل براي دو طرف صورت 6 سي سي ژل مورد نياز مي باشد.
دوم اينكه استفاده از ژل هاي ديگر هزينه بسيار بالايي دارد و امكان استفاده از اين ژل ها بسيار كم تر مي باشد.

تزريق ژل به چه صورت مي باشد و آيا عوارضي هم به دنبال دارد؟

 در مورد ژل هاي موقت، از آنجايي كه خيلي از اين ژل ها نوعي پروتئين بوده و بدن آن ها را به عنوان مواد بيگانه شناسايي نمي كند، معمولاً عوارضي نيز مشاهده نمي شود. حتي در موارد نادر اگر عوارضي ايجاد شود، چون به تدريج بدن اين مواد را جذب و تجزيه مي كند، هيچ گونه عارضه ماندگاري باقي نخواهد گذاشت.
اما در مورد ژل هاي دائم، گاهي عوارضي همچون حساسيت و حتي عفونت و گاهي جابه جايي ژل مشاهده مي شود كه براي پرهيز از آن، اولا در مورد افرادي كه سابقه بيماري هاي خود ايمني همچون آلرژي و آسم دارند بايستي آزمايش انجام شود و در بيماري هاي خود ايمني شديد مانند لوپوس ، روماتيسم و سندرم نفروتيك و نيز بيماري هاي سيستميك مانند ديابت، بهتر است به طور كلي تزريق انجام نشود.
ثانياً براي جاهاي ظريف تر بهتر است فقط از انواع مرغوب استفاده شود.
ثالثا حجم مقدار ماده تزريق شده زياد نباشد.

 

بوتاکس ترکیبات فلج کننده

+ با فلج كردن عضلات پيشاني يا دور چشم، اسپاسم آن ناحيه را رفع مي كنند و مانع از انقباض عضلات مي شوند، بنابراين باعث رفع چروك و گاه بالا بردن ابروها مي شوند و طول اثرشان بين 3 تا 6 ماه مي باشد.
تزريق بوتاكس كه در واقع نوعي سم به دست آمده از يك باكتري خاص است، براي درمان خطوطي كه در اثر فعاليت زياد در صورت پيدا شده‌اند، يك روش سريع و نسبتا غيرتهاجمي است.
چون بوتاكس نوعي سم است، بهتر است مادران باردار و حتي مادراني كه به فرزندشان شير مي‌دهند تا پايان اين دوران از انجام اين تزريق خودداري كنند.
افرادي كه لب فوقاني باريكي دارند و يا كساني كه فاصله انتهاي بيني با لب بالايشان زياد است، ممكن است با تزريق زياد بوتاكس ظاهري ناخوشايند پيدا كنند.
بعضي از افراد لبخندي تحت عنوان «لبخند موناليزا» دارند كه گوشه‌هاي دهان در حالت طبيعي به طرف پايين لب فوقاني كشيده مي‌شود. درمان با بوتاكس در اين افراد اين حالت را تشديد كرده و ظاهري غيرطبيعي به بيمار مي‌بخشد.
در عوض افرادي كه در آنها لثه‌هاي بالا و پايين ديده مي‌شود، ممكن است به درمان هم‌زمان عضله پايين كشنده لب تحتاني نياز داشته باشند تا دچار لبخندي مانند شكلك درآوردن و يا دهان‌كجي نشوند.

 تركيبات پُركننده:
 كه با پركردن شيارها باعث پرشدن چروك ها، رفع لاغري دست و صورت، گودي زير چشم ها، افزايش حجم لب، گونه، چانه و نيز اندام (سينه و...) مي شوند و اين تركيبات حتي براي پر كردن فرورفتگي هاي ضايعاتي چون سالك و... و نيز تغييرات محدود در حالت بيني كاربرد دارند.
 
 تركيبات پُركننده به دو نوع موقت و دائم تقسيم مي شوند:

 البته نوع ژل دائم(پلي اكريل آميد) خود داراي انواع مختلفي مي باشد.
كه فرمول آن (C7H10N22O2) m (C3H5N) است و مطالعات و تحقيقات متعدد بر روي برخي انواع آن در اروپا طي سي سال گذشته نشان داده كه نه تنها هيچ گونه حساسيت، سرطان زايي، مسموميت و... با آن وجود ندارد، بلكه غيرقابل جذب و تجزيه بودن، تطابق كامل با بافت پيوندي بدن و يكنواختي كامل آن نيز به اثبات رسيده است.
ژل ها تركيباتي هستند كه چروك هاي عميق و گودي ها را پر كرده و از آن ها براي برجسته كردن گونه و لب استفاده مي شودکه اثرشان بين 6 ماه تا 6 سال مي باشد.
بوتاكس به تركيباتي گفته مي شود كه با ضعيف كردن عضلات ناحيه پيشاني و كنار چشم، باعث صاف شدن موقت چروك هاي سطحي آن ناحيه شده و اثرشان بين 3 تا 7 ماه است.
 

انواع چروک های صورت و درمان آنها

+ چروك‌هاي صورت دو نوع‌اند:

  1- نوع ديناميك كه بر اثر حركت مكرر عضلات.صورت در طي سال‌ها ايجاد مي‌شوند.
  2- نوع استاتيك كه در اثر كاهش كشساني پوست به علل متفاوتي ازجمله جاذبه زمين به وجود  مي‌آيند.
 سال‌ها تنها راه درمان چروك‌هاي استاتيك ليفتينگ (lifting) صورت و ابرو بود كه البته چروك‌هاي ديناميك را درمان نمي‌كرد.

  خانم‌های بسیاری هستند که به‌دلیل افزایش سن در ناحیه گونه و کنار چشم و خط خنده دچار چروک‌هایی شده‌اند یا دوست دارند حجم لب‌هایشان را افزایش دهند به همین دلیل آنها دوست دارند درباره انواع جراحی‌های زیبایی، اطلاعات بیشتری داشته باشند و عوارض هر کدام را بشناسند و بدانند هرکدام چه خطراتی دارند و آیا واقعا چنین عمل‌هایی توصیه می‌شوند یا نه. این روزها یکی از شایع‌‌ترین روش‌های حجیم‌سازی برای از بین بردن چروک‌ها، تزریق ژل است؛ روشی که بسیاری از پزشکان می‌گویند درصورت مرغوب بودن ژل بی‌خطر است اما کدام نوع ژل می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری را به همراه بیاورد.

تمام پوست‌های صاف و جوان در یک چیز مشترک هستند؛ اسید هیالورونیک. این ماده در بافت پوست هر نقطه بدن و در همه نژاد‌ها وجود دارد. اسید هیالورونیک فضای بین الیاف کلاژن و الاستین را پر می‌کند، آب را در پوست نگه داشته و حجم پوست را حفظ می‌کند. با افزایش سن،  میزان اسید هیالورونیک موجود در پوست کاهش می‌یابد و بنابراین در نهایت ما با شیارها، چین و چروک و اغلب نازک‌تر شدن لب مواجه می‌شویم. با تزریق اسید هیالورونیک به پوست، ما می‌توانیم اثرات اسید هیالورونیک طبیعی را تقلید کرده و ظاهر و حالت پوست آبدار را ایجاد کنیم. با پر کردن فرو رفتگی‌های پوست، چین‌ها و چروک‌ها به‌طور قابل‌توجهی کم شده یا برطرف می‌شوند. با اینکه بوتاکس هم دارویی تزریقی است ولی مکانیسم اثر و نوع چین و چروک‌های هدفش کاملا با ژل‌های تزریقی متفاوت است.

 

چروکهای صورت به دودسته تقسیم میشوند:

۱- چروکهای فعال(Dynamic Wrinkles) که بدلیل وجود عضله در زیر آنها به وجود می آید.این خطوط نتیجه سالها خندیدن،اخم کردن و تغییر فرم عضلات صورت هستند.

۲- چروکهای غیر فعال (Static Wrinkles) که بدلیل پروسه پیری و تغییرات محتویات درم پوست ایجاد میشود.
در مورد چروکهای فعال یعنی چین وچروکهایی که ارتباط مستقیم با حرکات عضلات صورت دارند ، به عنوان مثال چین های افقی پیشانی ، چین اخم بین ابروها وچین های دور چشم استفاده از بوتاکس بسیار موثر است.

ولی برای درمان چین وچروک عمیق وغیر فعال مثل خط خنده باید از تزریق پرکننده ها مثل اسید هیالورونیک استفاده کرد وتزریق بوتاکس در این موارد بی اثر است. حال به چند پرسش رایج در مورد تزریق بوتاکس میپردازیم:
۱- بوتاکس چیست؟ بوتاکس فرم رقیق و خالص توکسین بوتولینوم است که در شل کردن عضلات بسیار موثر است. این دارو با اسامی تجاری مختلفی در بازار وجود دارد که معتبرترین آنها BOTOX و Dysprot هستند.

۲- چگونه چروک ها توسط بوتاکس برطرف میشود؟
مقدار مشخصی از بوتاکس توسط سوزن ظریف به داخل عضلات زیر چروک تزریق میشود، این تزریق باعث غیر فعال شدن عضله تولید کنّنده چین میشود و در نتیجه چروک فعال محو میشود. به همین دلیل بوتاکس برای برطرف کردن چین اخم (بین دو ابرو)،خطوط پیشانی و خطوط دور چشم بسیار عالی عمل میکند.

 

تزریق بوتاکس امروزه یکی از بهترین وموثرترین روشهای درمانی زیبایی پوست است .رفع چروک با این روش بسیارسریع و موثر است به طوری که بین۷-۲ روز پس از تزریق اثر بوتاکس شروع میشود و چروکها برطرف میشود.مزیت دیگر این روش برگشت سریع به سر کار است،حتی موقع خروج بیمار از مطب نیز اثری از تزریق انجام شده در بیمار مشاهده نمیشود.

هر کسی که خواهان این است که چهره جوان تر و کم چروک تری داشته باشد کاندید مناسبی برای تزریق است.مزیت تزریق بوتاکس این است که موقع خنده، اخم و تغییر فرم صورت چروک بیشتری در صورت ظاهر نمیشود.برای مادران باردار و شیرده و همچنین بیماران عصبی تزریق بوتاکس ممنوع است.

 

برای درمان چروکهای پیشانی و کنار چشم ها (در مناطقی که حرکت عضلانی ضروری نیست) میتوان از بوتاکس استفاده کرد تا از پیشرفت و ایجاد چروکها جلوگیری شود.

روش های زیادی برای از بین بردن یا کم کردن چین و چروک های ناشی از پیری وجود دارد و یکی از این روش ها استفاده از ژل های مصنوعی یا چربی هاست که می تواند علاوه بر پر کردن چروک، اثرات دیگری هم داشته باشند

روش های زیادی برای از بین بردن یا کم کردن چین و چروک های ناشی از پیری وجود دارد و یکی از این روش ها استفاده از ژل های مصنوعی یا چربی هاست که می تواند علاوه بر پر کردن چروک، اثرات دیگری هم داشته باشند

خانم هایی هستند که دوست دارند درباره انواع جراحی های زیبایی، اطلاعات بیشتری داشته باشند و عوارض هر کدام را بشناسند و بدانند هرکدام چه خطراتی دارند و آیا واقعا چنین عمل هایی توصیه می شوند یا نه. خانم های بسیاری هستند که به دلیل افزایش سن درناحیه گونه وکنار چشم و خط خنده دچار چروک هایی شده اند یا دوست دارند حجم لب های شان را افزایش دهند.

 

پوست از دو لایه تشکیل شده است. لایۀ خارجی آن اپیدرم نامیده می شود و بعنوان یک سد طبیعی مانع ورود عوامل مضر به بدن می شود. لایۀ داخلی که درم نامیده می شود حاوی بافت همبندی بود و عروق و اعصاب و بافت پشتیبان پوست را در خود جای می دهد. اغلب چین و چروک های پوستی در لایه داخلی پوست یعنی در درم ایجاد می شوند.

پوست جوان و سالم حاوی میزان زیادی از مادۀ مرطوب و طبیعی به نام هیالورونیک اسید است. با گذشت زمان نور خورشید و سایر عوامل می توانند میزان این ماده در پوست را کاهش دهند. فقدان هیالورونیک اسید در پوست منجر به از دست رفتن ساختار و حجم پوست شده و این امر منجر به پیدایش چین و چروک ها می شود.
ساختار طبیعی مولکول هیالورونیک اسید بسیار شبیه اسفنج است. وظیفۀ اصلی آن جذب کردن آب است که باعث افزایش حجم پوست می شود. به این ترتیب می توان هیالورونیک اسید را به عنوان  مرطوب کنندۀ داخلی پوست در نظر گرفت.
با افزایش سن از میزان هیالورونیک اسید پوست کاسته می شود و چین و چروک ها ظاهر می شوند
با استفاده از فیلرهای حاوی هیالورونیک اسید می توان این ماده را مجدداً به پوست برگرداند و خطوط قسمت های مختلف صورت را بهبود بخشید. خطوط خنده و خطوط عمودی دور لب ها از این جمله هستند.

استفاده از فیلرها روشی ساده و غیر جراحی است که توسط پزشک برای اصلاح چین و چروکهای صورت بکار می رود. بدین منظور ژل یا فیلر با سر سوزنی بسیار نازک (سر سوزن انسولین) به زیر پوست تزریق می شود تا بافت نرم درم را پر نماید. این کار باعث افزایش حجم درم و در نتیجه کاهش چین و چروک های صورت می شود. بدین منظور فیلرهای مختلفی وجود دارد که می توان از ژویدرم، آکوامید و ... نام برد.

 

چروک های پوستی، سطحی تر از چین ها هستند لذا غلظت ژلی که برای اصلاح آنها به کار می رود مختصری متفاوت است به همین منظور ژویدرم دو نوع دارد. غلظت نوعی که برای اصلاح چروک ها بکار می رود کمتر از نوعی است که برای اصلاح چین های به کار می رود.

پرکردن چین وچروکهای عمیق صورت یا جای جوش ها یا پرکردن فرو رفتگی اسکار ناشی از زخمهای قدیمی از موارد کاربردی دیگر تزریق ژل میباشد.

علاوه بر ژل روشهای دیگری نیز برای برطرف کردن چین و چروک های صورت وجود دارد. در این مورد می توان از کرم های صورت، پلینگ شیمیایی و لیزر صورت نام برد.

 

  تزریق چربی در صورت: در صورتی که در صورت خود چین و چروک هایی مثل خط لبخند، چین و چروک های دور چشم دارید، می توانید از شکم، ران یا نواحی دیگر بدن چربی برداشت کنید و به صورت تزریق کنید. جای زخم آکنه و افتادگی نواحی پوست، لب و گونه را می توان پر کرد. جراح پلاستیک شما حتی برای کاهش چین و چروک بین دماغ و دهان، اصلاح افتادگی پوست و به حداقل رساندن چین و چروک پیشانی از روش تزریق چربی استفاده کند.

  جوان سازی پوست با روش تزریق چربی: تزریق چربی به دست ها برای اضافه کردن حجم، پر کردن نواحی دارای چین و چروک، پوشش عروق و تاندون های بوجود آورنده و بهبود کیفیت پوست در طول زمان موثر است.

 

امابهتر ازژل ، چربی است که از بدن خود فرد گرفته می شود وبعد از تصفیه کردنوسانتریفوژ ، چربی خالص بعد از دادن بیحسی موضعی توسط کانولای ظریف به زیرچشم تزریق می شود وپس از چند روز تورم این سلولهای زنده چربی با بدن جوش میخورند وجزئی از بافت چربی طبیعی زیر چشم می شوند چربی علاوه بر حجم دادنوپر کردن گودی زیر چشم جوانسازی وکاهش چروک زیر چشم وهمچنین کاهش برجستگیرگهای کبود زیر چشم نیز می گردد . بنابراين افرادى كه زير چشمشان داراىعروق كبود و برجسته شان قابل رويت است ، با تزريق چربى ميتوانند، ظاهر آنرابصورت طبيعى و بدون عوارض بهبود بخشند.

اگرشخصی دچار چروک زیاد زیر چشم است مى تواند علاوه بر تزريق چربى ، از PRP  ولیزر فرکشنال هم در همان جلسه استفاده كند ومی دانيم کهPRP  علاوه برجوانسازی ورفع چروک  ، تیرگی زیر چشم را نیز کاهش می دهد.

بنابراینتزریق چربی باPRP  به همراه لیزر فرکشنال می تواند بهترین روش کاهش گودی،چروک وکبودی زیر چشم باشدPRP  همچنین می تواند رشد مژه ها وابروها را همکه تقویت کند واگر به روش صحیح تهیه شود نتایج بسیار خوبی خواهد داد . دراين روش پس از گرفتن خون بيمار در لوله هاى مخصوصPRPپلاكت غنى شده از آناستخراج ميشود . غلظت پلاكت را ميتوان در آزمايشگاه تعيين كرد كه معمولابايد بيش از سه برابر غلظت پلاكت خون باشد،و سپس پى آرپى تهيه شده در زيرچشم تزريق ميگردد. 

 

محل كاربرد تركيبات مختلف اسيد هيالورونيك

+ شامل 3 دسته هستند :
1- پركردن چين ها
2-حجم پركردن چين هادادن و بزرگ كردن نواحي مختلف صورت
3-پركردن چين ها جوان سازي و شاداب سازي پوست

نابراین چناچه می بینیدعملا فیلر های قابل جذب و عمدتا اسید هیالورونیک تبدیل به حاکمان بازار زیبایی شده اند ,که بهترین مارک آن جوویدرم است(juvederm). 
باید توجه داشت که از سال 1962 اسید هیالورونیک جهت استفاده در چشم  پزشکی  توسط سازمان دارویی امریکا تایید شد و سپس جهت تزریق داخل مفصل در بیماران دچار آرتروز مورد استفاده قرار گرفت که سبب ایجاد لایه های بین دو سطح استخوان و بهبود حرکت مفصل و کاهش درد می شود. در ظرف سال های پس از دهه 80 بسرعت نسل های بعدی هیالورونیک اسید که مولکول های بزرگتری داشته و برخلاف نسلهای قبلی از حیوانات تهیه نمی شوند بلکه در آزمایشگاه ساحته می شدند،وارد بازار شدند که شناخته شده ترین آنها چنانچه گفته شد  جوویدرم(juvederm ) است.در طی این نسلهای مختلف به تدریج مولکول بزرگتر شده و بنابراین ماندگاری بهتری پیدا کرده است و غلظت دارو هم به تدریج بیشتر شده است . در عین حال دارو از شکل ترکیبی حاوی ذرات ریز به سمت یک ترکیب یکنواخت رفته است. به قسمی که این تغییرات به ما اجازه می دهد که در نسل آخر، دارو  را کاملا سطحی تزریق کنیم بدون آنکه از ایجاد گلوله های سطحی نگران باشیم .

تمام پوست‌های صاف و جوان در یک چیز مشترک هستند؛ اسید هیالورونیک. این ماده در بافت پوست هر نقطه بدن و در همه نژاد‌ها وجود دارد. اسید هیالورونیک فضای بین الیاف کلاژن و الاستین را پر می‌کند، آب را در پوست نگه داشته و حجم پوست را حفظ می‌کند. با افزایش سن،  میزان اسید هیالورونیک موجود در پوست کاهش می‌یابد و بنابراین در نهایت ما با شیارها، چین و چروک و اغلب نازک‌تر شدن لب مواجه می‌شویم. با تزریق اسید هیالورونیک به پوست، ما می‌توانیم اثرات اسید هیالورونیک طبیعی را تقلید کرده و ظاهر و حالت پوست آبدار را ایجاد کنیم. با پر کردن فرو رفتگی‌های پوست، چین‌ها و چروک‌ها به‌طور قابل‌توجهی کم شده یا برطرف می‌شوند. با اینکه بوتاکس هم دارویی تزریقی است ولی مکانیسم اثر و نوع چین و چروک‌های هدفش کاملا با ژل‌های تزریقی متفاوت است.

 

نوع ژل مصرفی اول از همه به عمق چین محل تزریق بستگی دارد. مثلا برای خط خنده خیلی عمیق بهتر است از ژل‌های غلیظ به‌خصوص آنهایی که دوام و ماندگاری بیشتری دارند (مثلا ژل‌های یک تا ۲ ساله) استفاده شود و بالعکس اگر عمق چین‌های اخم یا خط خنده کم باشد بهتر است از ژل‌های رقیق‌تر و با دوام کمتر استفاده شود، خصوصا درمورد چین‌های اطراف چشم که عمق آن از چین‌های خنده خیلی کمتر است حتما از ژل‌های رقیق باید استفاده شود. ژل‌هایی که از ماده هیالورونیک مشتق شده‌اند میزان عارضه کمی دارند و مدت ماندگاری آنها 9 ماه تا یک سال است. ژل دیگری که نیمه عمر طولانی‌تری دارد از هیدروکسی آپاتیت مشتق شده که از ژل مشتق شده از هیالورونیک اسید موثرتر بوده و به‌صورت عمقی تزریق می‌شود.

مواد پرکننده (filling agent) که به نام ژل هم شناخته میشوند،موادی هستند که با هدف بازسازی و زیبایی پوست به کار می روند. طی سالهای اخیر مصرف مواد پرکننده برای درمان اسکار جوش صورت،محو خطوط پوستی و برجسته کردن اجزای صورت بسیار شایع شده است.برای پاسخ به پرسش بالا ذکر این مقدمه لازم است که در ابتدای ورود پرکنندهها به ایران مادهای ارزان قیمت با نام ژل پاژ وارد ایران شد. این ژلها از جنس پلیآکریلامید و غیرقابل جذب برای بدن بود. از آنجایی که این ژل جذب نمیشد، بعد از مدتی از محلی که تزریق صورت گرفته بود، حرکت میکرد و پایین میآمد و همچنین موجب واکنشهای التهابی میشد.به همین دلیل تزریق این نوع ژل ممنوع اعلام شد.در حال حاضر اغلب ژلهای موجود در بازار از جنس هیالورونیک اسید هستند. اسیدهیالورونیک یک ماده طبیعى است که در همه موجودات زنده وجود دارد. غلظتهاى زیاد این ماده در بافت پوست وجود دارد که به صورت یک ماده ژلهای فضاى بین کلاژن و فیبرهاى الاستین را پر میکند.در حال حاضر از اسید هیالورونیک برای محو کردن خط اخم بین ابروها، خطوط گوشه دهان و خطوط خنده کنار بینی استفاده میشود.همچنین این ماده برای برجسته کردن لب و گونهها به کار میرود. به دلیل اینکه اسید هیالورونیک ماده طبیعی میباشد هیچ واکنش التهابی پس از تزریق آن مشاهده نمیشود و به دلیل اینکه این ماده با بافت اطراف خود ممزوج میشود به هیچوجه پس از تزریق حرکت نمیکند. افرادی که قصد تزریق ماده پرکننده دارند، بهتر است قبل از تزریق، نام و جنس پرکننده را از پزشک خود بپرسند.


استفاده از اسید هیالورونیک در چشم پزشکی

+ باید توجه داشت که از سال 1962 اسید هیالورونیک جهت استفاده در چشم  پزشکی  توسط سازمان دارویی امریکا تایید شد و سپس جهت تزریق داخل مفصل در بیماران دچار آرتروز مورد استفاده قرار گرفت که سبب ایجاد لایه های بین دو سطح استخوان و بهبود حرکت مفصل و کاهش درد می شود. در ظرف سال های پس از دهه 80 بسرعت نسل های بعدی هیالورونیک اسید که مولکول های بزرگتری داشته و برخلاف نسلهای قبلی از حیوانات تهیه نمی شوند بلکه در آزمایشگاه ساحته می شدند،وارد بازار شدند که شناخته شده ترین آنها چنانچه گفته شد  جوویدرم(juvederm ) است.در طی این نسلهای مختلف به تدریج مولکول بزرگتر شده و بنابراین ماندگاری بهتری پیدا کرده است و غلظت دارو هم به تدریج بیشتر شده است . در عین حال دارو از شکل ترکیبی حاوی ذرات ریز به سمت یک ترکیب یکنواخت رفته است. به قسمی که این تغییرات به ما اجازه می دهد که در نسل آخر، دارو  را کاملا سطحی تزریق کنیم بدون آنکه از ایجاد گلوله های سطحی نگران باشیم .

به طور معمول تزريق تركيبات مختلف هيالورونيك اسيد به صورت سرپايي با بي حسي موضعي از طريق ماليدن پماد بي حس كننده، ياتزريق ليدوكائين انجام مي شود. مقدار فيلر تزريق شده و سطحي يا عمقي تزريق شدن آن، بستگي به عمق و محل چين موردنظر دارد. تركيبات هيالورونيك اسيد به علت جذب آب زياد در اطراف خود و افزايش حجم حاصل از اين امر نياز به حجم كمتري از فيلر  براي تصحيح چینها وفرورفتگي ها دارد. عوارض ناشي از تزريق هيالورونيك اسيد بسيار نادربوده و واكنش هاي حساسيتي به آن كمتر از 10000 / 1ديده مي شود.علت آن است كه ساختمان اين مولكول ميان تمام مهر ه داران يكسانست.  تورم محل تزريق اندك بوده و تنها دربعضي موارد، كبودي محل تزريق ديده مي شود كه ظرف مدت كوتاهي هم از بين مي رود.طول مدت ماندگاري اين تركيبات بسته به غلظت دارو و بزرگي مولكول، درنسل هاي جديد حدود 9 تا 12 ماه است. نكته مهم درموردتزريق تركيبات هيالورونيك اسيد، آن است كه اين تركيبات به هيچ وجه اثر مضري بربافت ندارند و حتي برعكس به طور تجربي مشاهده شده كه معمولا پس از جذب فيلر هم چين به شدت اوليه عود نميكند، بلكه به علت بافت سازي ايجاد شده درمحل، معمولا در تزريقات بعدي نتيجه بهتر و بهتر هم مي شود.درمورد مراقبت هاي بعد از تزريق، توصيه ميشود   12 ساعت آب و 24ساعت تركيبات آرايشي به محل نرسد و تا 2 هفته از گرفتن سونا يا تحت حرارت هاي شديد قرارگرفتن، خودداري شود. استفاده از كمپرس سرد قبل و بعد از تزريق، احتمال كبودي را كمتر ميكند.
 آخرين و جديدترين كاربرد تركيبات هيالورونيك اسيد، كمك به جايگزيني اسيد هيالورونيك از دست رفته پوست، جهت بهبود آب رساني،طراوت و شادابي پوست است كه داروي مزوليس پلاس به طور مشخص وچشمگير، باعث شفافيت و طراوت پوست مي شود.به طور خلاصه به علت عوارض نادر، سازگاري بافتي عمده، نتايج طبيعي،ماندگاري قابل توجه و عدم ممانعت از انجام ساير اعمال زيبايي تركيبات هيالورونيك اسيد تبديل به حاكم بلامنازع عرصه پركننده هاي بافتي شده اند و در این میان داروی جوویدرمعملا بهترین ترکیب موجود است(juvederm).

 

دربیشتر موارد، بروشورهای ژل های تزریقی توصیه می کنند این عمل انجام نشود. نگرانی اصلی، احتمال آلودگی باکتریایی و افزایش خطر عفونت است. اخیرا" یک مطالعه گذشته نگرعوارض عفونی استفاده از فیلرهای هیالورونیک اسید (ژویدرم و رستیلن) را که بمدت 6 ماه در دمای 4 درجه سلسیوس نگهداری شده بودند بررسی کرد و عفونت مرتبط پیدا نکرد.

در صورتیکه ژل تزریق شده، هیالورونیک اسید باشد با تزریق آمپول هیالورونیداز در محل از بین می رود. این ماده، آنزیمی است که اسید هیالورونیک را از بین می برد و برای تصحیح عوارض فیلرهای هیالورونیک اسید مثل برجستگی های ناشی از ژل استفاده می شود.

 

فیلرهای حاوی هیالورونیک اسید با بدن سازگار هستند یعنی اینکه باعث حساسیت نمی شوند با این وجود بهتر است کسانیکه سابقه آلرژی های شدید به هر گونه داروی تزریقی دارند از تزریق ژل خودداری نمایند.

پوست جوان و سالم حاوی میزان زیادی از مادۀ مرطوب و طبیعی به نام هیالورونیک اسید است. با گذشت زمان نور خورشید و سایر عوامل می توانند میزان این ماده در پوست را کاهش دهند. فقدان هیالورونیک اسید در پوست منجر به از دست رفتن ساختار و حجم پوست شده و این امر منجر به پیدایش چین و چروک ها می شود.
ساختار طبیعی مولکول هیالورونیک اسید بسیار شبیه اسفنج است. وظیفۀ اصلی آن جذب کردن آب است که باعث افزایش حجم پوست می شود. به این ترتیب می توان هیالورونیک اسید را به عنوان مرطوب کنندۀ داخلی پوست در نظر گرفت.
با افزایش سن از میزان هیالورونیک اسید پوست کاسته می شود و چین و چروک ها ظاهر می شوند
با استفاده از فیلرهای حاوی هیالورونیک اسید می توان این ماده را مجدداً به پوست برگرداند و خطوط قسمت های مختلف صورت را بهبود بخشید. خطوط خنده و خطوط عمودی دور لب ها از این جمله هستند.

لازم به توضیح است که ژل یا فیلرهای که امروزه استفاده میشوند همگی از جنس هیالورونیک اسید بوده و با گذشت زمان جذب میشوند و عوارض ژل های قدیمی که دائمی بوده و از مواد مصنوعی تهیه شده و بعد از مدتی از جای خود حرکت کرده و یا گوله گوله میشدند را ندارند.

 

در مورد تزریق ژل (فیلر، کلاژن) کاشت گونه و برجسته کردن لبها

+ پوست از دو لایه تشکیل شده است. لایۀ خارجی آن اپیدرم نامیده می شود و بعنوان یک سد طبیعی مانع ورود عوامل مضر به بدن می شود. لایۀ داخلی که درم نامیده می شود حاوی بافت همبندی بود و عروق و اعصاب و بافت پشتیبان پوست را در خود جای می دهد. اغلب چین و چروک های پوستی در لایه داخلی پوست یعنی در درم ایجاد می شوند.

پوست جوان و سالم حاوی میزان زیادی از مادۀ مرطوب و طبیعی به نام هیالورونیک اسید است. با گذشت زمان نور خورشید و سایر عوامل می توانند میزان این ماده در پوست را کاهش دهند. فقدان هیالورونیک اسید در پوست منجر به از دست رفتن ساختار و حجم پوست شده و این امر منجر به پیدایش چین و چروک ها می شود.
ساختار طبیعی مولکول هیالورونیک اسید بسیار شبیه اسفنج است. وظیفۀ اصلی آن جذب کردن آب است که باعث افزایش حجم پوست می شود. به این ترتیب می توان هیالورونیک اسید را به عنوان مرطوب کنندۀ داخلی پوست در نظر گرفت.
با افزایش سن از میزان هیالورونیک اسید پوست کاسته می شود و چین و چروک ها ظاهر می شوند
با استفاده از فیلرهای حاوی هیالورونیک اسید می توان این ماده را مجدداً به پوست برگرداند و خطوط قسمت های مختلف صورت را بهبود بخشید. خطوط خنده و خطوط عمودی دور لب ها از این جمله هستند.

لازم به توضیح است که ژل یا فیلرهای که امروزه استفاده میشوند همگی از جنس هیالورونیک اسید بوده و با گذشت زمان جذب میشوند و عوارض ژل های قدیمی که دائمی بوده و از مواد مصنوعی تهیه شده و بعد از مدتی از جای خود حرکت کرده و یا گوله گوله میشدند را ندارند.

خط خنده خطی است که از کنار پرۀ بینی به گوشۀ دهان می رسد. بیشتر افرادی که برای تزریق ژل مراجعه می کنند مایلند خط خندۀ آنها کم عمق تر شود. هر چند نتایج در هر فرد متفاوت است امّــا اغلب کسانیکه تحت تزریق ژل در این قسمت قرار گرفته اند تفاوت قابل توجهی را تجربه کرده اند.

چین دیگری که برای اصلاح آن می توان از ژل کمک گرفت خطی است که از گوشه دهان به سمت پایین کشیده می شود. این خطوط گاهی باعث می شوند پوست افتاده و شل به نظر برسد.

چناچه از نام آن بر می آید شامل همه موادی است که برای پر کردن بافتهای بدن استفاده میشود.
فیلر ها را می توان به چند دسته تقسیم کرد:
1.فیلر های قابل جذب
2. فیلر های دیر جذب
3.فیلر های غیر قابل جذب
فيلرهاي قابل جذب
اين مواد بتدريج در بدن تجزيه شده و جذب بدن مي شوند و معمولاً از جنس مولكولهاي خود بدن هستند .در ابتدا شايعترين فيلر قابل جذب كلاژن بود كه از حيوانات گرفته مي شد اما بعدها كلاژن انساني هم استفاده شد.
علت آنكه مدتي بعد كلاژن جاي خود را به فيلر قابل جذب ديگري به نام اسيدهيالورونيك Hyaluronic acidداد و خود بتدريج از رواج افتاد سه مسئله بود:
1-كلاژن در 1%واكنشهاي حساسيتي شديدي داد و نياز به تست كردن داشت (مثل تست پني سيلين)اما در هيالورونيك اسيد عوارض حساسيتي بسيار بسيار نادر است.(1000/1)
2-طول مدت ماندگاري كلاژن در بهترين حالت 6ماه بود اما تركيبات معروف هيالورونيك اسيد يعني جوويدرم حدود يكسال ماندگاري دارد.
3-در كلاژن هر ميلي متر مكعب از ژل يك ميلي متر مكعب حجم ايجاد مي كرد اما در هيالورونيك اسيد به علت قابليت جذب آب زيادي كه وجود دارد هر ميلي متر مكعب ژل چندين ميلي متر حجم ايجاد مي كند يعني با مقدار كمتري هيالورونيك اسيد حجم بيشتري پر مي شود سپس نتيجه چشمگير تر و درمان ارزانتر است.

فيلرها(پركننده ها) ي پوستي (dermal fillers ) شامل ژل های تزریقی و چربی می باشند. این ها موادي هستند كه در داخل پوست تزريق شده و موجب افزايش حجم و بنابراين صاف كردن چين و چروكها،برجسته كردن لبها، و كاهش عمق فرورفتگيهاي صورت مي شوند.در بعضي موارد اثر آنها شبيه ليفت صورت است ولي بدون جراحي و با هزينه كمتر.البته اين درمانها دائمي نيستند و نيازمند تكرار مي باشند. بعضي فيلرها همراه با درمانهاي جوانسازي ديگر صورت مثل تزريق بوتاكس استفاده مي شوند. جراح شما با ارزيابي نيازهاي شما يك يا چند درمان مورد نياز شما را توصيه خواهد كرد.

پر کردن خط خنده و خطوط عمیق اخم با استفاده از تزریق ژل

+ بهترین و تنها راه ممکن یرای پر کردن و ترمیم خط خنده ، خطوط عمیق اخم تزریق ژل کلاژن یا فیلر های مجاز و بدون عوارض توسط متخصص پوست با تجریه می باشد ، همچنین با تزریق ژل یا فیلر های مناسب میتوان برای کسانیکه گونه های استخوانی و لاغر دارند گونه گذاری کرد ، درضمن برای کسانیکه که از لب نازک و باریک رنج می برند با تزریق فیلر یا ژل های بدون عارضه داخل لب میتوان حجم دهی مناسب به لب داد .

 البته اغلب ژل هایی که در کشورهای معتبر اروپایی خصوصا اروپای غربی  و امریکا ساخته میشوند کاملا بی عارضه هستند خصوصا ژ ل هایی که در   خود کشورهای سازنده هم اعتبار  دارند و مصرف میشوند البته مواردی  از عارضه وجود دارد که ربطی به کیفییت بد ان ژل تزریقی ندارد بلکه به علت  تکنیک غلط تزریق است مثلا اگر موضع خوب ضد عفونی نشود و شرایط تزریق  استریل رعایت نشود در محل تزریق ممکن است عفونت ایجاد شود که البته در این موارد میتوان با درمان مناسب ضد میکروبی مشکل را حل کرد . البته  البته عوارض کوتاه مدتی هم در بعضی موارد در دو تا سه روز اول تزریق  است بوجود بیایید مثل تورم و التهاب محل تزریق یا حتی کبودی و خون مردگی   محل تزریق است این موارد جز عوارض محسوب نمی شوند در واقع این    التهاب  محل  نوعی واکنش بدن  در محل تزریق می باشد که کاملا طبیعی است و بسرعت هم حتی بدون درمان و گاها با تجویز کرم های موضعی و کمپرس  سرد التهاب و تورم طی چند روز خوب می شود.

روش های زیادی برای از بین بردن یا کم کردن چین و چروک های ناشی از پیری وجود دارد و یکی از این روش ها استفاده از ژل های مصنوعی یا چربی هاست که می تواند علاوه بر پر کردن چروک، اثرات دیگری هم داشته باشند

روش های زیادی برای از بین بردن یا کم کردن چین و چروک های ناشی از پیری وجود دارد و یکی از این روش ها استفاده از ژل های مصنوعی یا چربی هاست که می تواند علاوه بر پر کردن چروک، اثرات دیگری هم داشته باشند

خانم هایی هستند که دوست دارند درباره انواع جراحی های زیبایی، اطلاعات بیشتری داشته باشند و عوارض هر کدام را بشناسند و بدانند هرکدام چه خطراتی دارند و آیا واقعا چنین عمل هایی توصیه می شوند یا نه. خانم های بسیاری هستند که به دلیل افزایش سن درناحیه گونه وکنار چشم و خط خنده دچار چروک هایی شده اند یا دوست دارند حجم لب های شان را افزایش دهند.

شایع ترین روش حجیم سازی، این روزها تزریق ژل یا چربی است. این در حالی است که متخصصان پوست و مو تاکید فراوانی بر عوارض ناشی از تزریق ژل های غیراستاندارد به وسیله افراد غیرمتخصص دارند. در اینجا دکتر امیرهوشنگ احسانی شما را با این عوارض آشنا می کند.

 

وقتی می خواهید ژلی را تزریق کنید باید حتما توجه کنید روی بسته بندی ژل تائید FDA وجود داشته باشد و برچسب تائید وزارت بهداشت روی آن باشد، این نوع ژل ها قابل اطمینان و مناسب هستند ولی به واسطه کیفیت شان قیمت نسبتا بالاتری دارند هر چند گاهی ژل هایی تقلبی و غیراستاندارد وارد می شود و چون طرفداران بسیاری دارند با قیمت مناسب تری به فروش می رسند؛ من به عنوان یک متخصص اصلا این نوع ژل ها را توصیه نمی کنم چون عوارض بسیاری دارند؛ ما نمی دانیم مواد درون این ژل ها چیست، طرز تهیه آن را نمی دانیم در نتیجه اثرات آن روی پوست ناشناخته است. شما می توانید قبل از تزریق با جست وجویی در اینترنت و راهنمایی پزشک تان مارک های معروف ژل را شناسایی کنید تا بتوانید با اطمینان بیشتری این عمل را انجام دهید، باید توجه داشته باشید فقط چند نوع از ژل ها مورد تائید وزارت بهداشت و دارای برچسب هستند.

در مورد گونه در بسیاری از موارد ضخامت چربی زیر پوست در حدی کم شده است که اگر پروتز استفاده شود حدود آن دیده شده و منظره غیرطبیعی و استخوانی پیدا می کند. این عارضه را در بسیاری از بیماران پروتزی می توان دید. همچنین در مواردی که نبود تقارن قابل توجهی بین دو طرف صورت وجود داشته باشد ایجاد تقارن با استفاده از پروتز گونه کار بسیار مشکلی است. بنابراین در این موارد تزریق چربی با یا بدون استفاده از پروتز گونه، روشی انتخابی است. در مورد خط خنده هم عوارض پروتزها به حدی بود که به تدریج مصرف آنها کمتر و کمتر شده است. باید توجه داشت در خط خنده چربی بخش زیر پوستی چین را ترمیم می کند.

 

تزریق چربی که در آن بافت چربی همان شخص از شکم یا پهلوها برداشته شده وبه گونه ها تزریق می گردد، روشی است که خطر جابجائی، حرکت، عفونت و یا آلرژی را نخواهد داشت. طبق آخرین مطالعات انجام شده، هیچ گونه عوارضی مهمی ازآن تاکنون مشاهده نشده است. تنها تورم مختصر در ناحیه تزریق شده ایجاد می گرددکه پس از ۱تا۲هفته بطور کامل ازبین می رود. این روش در دست پزشک ماهر فقط با یک جلسه از ماندگاری بسیار خوبی برخوردار است. واگر فرد دوباره دچارکاهش وزن نشود،به همان شکل باقی خواهد ماند. تزریق چربی را می توان در مچ دست، ساق پا، باسن و پشت دست ها نیز انجام داد. همچنین بر خلاف آنچه تصور می شود گودی زیر چشم وحتی پشت چشم رانیز با تزریق چربی بطور کامل می توان بر طرف کرد ‌بدون اینکه عارضه خطرناکی داشته باشد. تزریق چربی در زیر و پشت چشم سالهای مدیدی است که در فرانسه  و دیگر کشورهای اروپائی و امریکائی انجام می شود. تکنیک برداشت و تزریق چربی هر دو نیاز به ظرافت ودقت و تجربه زیادی دارد و اگر درست و اصولی انجام نشود نتایج موقت است و طی یکی دو ماه از بین خواهد رفت.

 

برجسته کردن گونه

+ برجسته بودن گونه و حجیم بودن آن همیشه علامت جوانی و سلامت فرد در جامعه بوده است. با افزایش سن، فرد ممکن است بخشی از حجم گونه ها و قابلیت ارتجاع پوست خود را از دست بدهد. این شرایط باعث می شود چشم ها و گونه ها فرو رفته به نظر رسیده و گونه ها حالت افتاده پیدا کنند. به این ترتیب خطوط لبخند عمیق تر شده و یک ظاهر خسته برای صورت فرد ایجاد می شود. هدف از افزایش حجم گونه و گونه گذاری (که امکان انجام آن در این کلینیک تحت بی هوشی عمومی وجود دارد) شکل دادن دقیق زوایای صورت و بازیابی حجم از دست رفته گونه به خاطر افزایش سن بیمار است.

روش درمانی تزریق ژل می تواند یک روش سریع و موثر برای افزایش حجم گونه باشد. حجم اضافه شده به گونه ها در این حالت می تواند ظاهر صورت را جوان تر و متوازن تر کند. این روش یک راهکار سریع است که می تواند تاثیرات فوری بر وضعیت بیمار داشته باشد. همچنین این روش بدون ورم و دوره ریکاوری است و کبودی ناشی از انجام عمل جراحی را به همراه ندارد.

این روش درمانی نیز به مانند جراحی زیبایی پروتز گونه می تواند برای هر دوی اهداف کاهش تاثیرات سنی برای افراد مسن و نیز در بیماران جوان برای بهبود تناسب گونه و افزایش توازن آن با سایر اعضای صورت مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به این موضوع که تناسب گونه با سایر اجزای صورت می تواند با افزایش سن کاهش پیدا کرده و دچار مشکل شود، گونه گذاری برای کاهش تاثیرات سنی همچنین تاثیرات مثبت بر بازیابی تناسب گونه با سایر اجزای صورت دارد.

بنابراین می توان گفت جایگزینی حجم از بین رفته گونه ها یکی از مهمترین مسائلی است که هنگام جوان سازی صورت باید مورد توجه قرار گیرد. در صورتی که اندازه گونه ها به مقدار کافی نباشد، صورت فرد ممکن است صاف به نظر برسد. به این ترتیب با پر کردن گونه ها می توان ظاهر طبیعی و جوان صورت را مجدداً بازیابی کرد و خطوط و منحنی های لازم را بر روی صورت ایجاد نمود. علاوه بر این، بخش میانی گونه می تواند از پلک پایین حمایت کند و به همین خاطر در بسیاری از موارد اصلاح حجم گونه ها می تواند ظاهر کیسه های تشکیل شده در زیر چشم ها را نیز بهبود بخشد.

تزریق ژل و چربی

امروزه انواع مختلفی از ژل ها و پر کننده ها وجود دارند که امکان تزریق آنها به گونه ها وجود دارد. استفاده از این ژل ها از پر کاربردترین روش های مورد استفاده برای جایگزینی اندازه و حجم از بین رفته گونه ها است. در این حالت مقدار ژل مورد نیاز برای هر بیمار متفاوت است و بستگی به مقدار حجم از بین رفته و اندازه گونه مورد نظر بیمار دارد.

تزریق چربی از بدن خود بیمار یکی دیگر از روش های تزریق است که تاثیرات مثبت بر اندازه گونه ها دارد. این روش درمانی نسبتاً ساده در اطاق عمل با استفاده از بی حسی موضعی یا در کلینیک تحت بی هوشی عمومی انجام می شود.

در بسیاری از موارد استفاده از این روش می تواند نتایج بسیار بلند مدت در ارتباط با افزایش حجم گونه برای افراد متقاضی به همراه داشته باشد. به هر حال بعضی فاکتورها و متغیرهای خاص بر نتایج این روش درمانی تاثیرگذار هستند و به این ترتیب برای ایجاد تاثیرات بلند مدت مورد نظر بیمار ممکن است نیاز به تکرار درمان وجود داشته باشد.

علاوه بر این در این رابطه بعضی از پر کننده های قابل تزریق تجاری نیز وجود دارند که تزریق آنها می تواند حجیم کردن مطمئن را در نواحی مختلف صورت بیمار انجام دهد. نتایج حاص از استفاده این پر کننده ها و ژل های پوستی می تواند از چند ماه تا یک سال یا بیشتر دوام و ماندگاری داشته باشد و ماندگاری این نتایج بستگی به پر کننده انتخاب شده و محل تزریق آن دارد. تزریق این مواد را می توان به سادگی در یک کلینیک انجام داد یا برای این کار از اطاق عمل در هنگام نیاز به انجام درمان های اضافی بر روی بیمار استفاده کرد.

ریکاوری پس از گونه گذاری

پس از گونه گذاری، اکثر بیماران با ناراحتی محدود به همراه ورم، کبودی و بی حسی موقت در نواحی درمان شده مواجه می شوند. در این حالت همه دردها و ناراحتی های احتمالی باید به سرعت و به سادگی با مصرف دارو کنترل شوند.

بلافاصله پس از درمان ممکن است حرکت دادن دهان برای بیمار دشوار باشد و بیماران در این زمان بطور موقت با مشکل در ارتباط با لبخند زدن و صحبت کردن مواجه می شوند. در صورتی که برای درمان شکاف هایی در داخل دهان شما ایجاد شده باشد، لازم است برای چند روز از رژیم غذایی نرم جهت بهبود مناسب پس از درمان استفاده شود.

اکثر بیماران می توانند پس از حدود یک هفته به فعالیت های عادی و شغلی خود باز گردند. به هر حال لازم است بیمار از انجام فعالیت های شدید و هر فعالیتی که با تماس یا فشار به گونه همراه است، برای مدت حداقل سه هفته خودداری نماید.

 

عوارض احتمالی تزریق مواد پرکننده به صورت

+ با افزایش سن بخشهایی از صورت دچار کاهش حجم میشوند.این کاهش حجم بدلیل تحلیل رفتن بافت کلاژن زیرپوست است.این مشکل با هیچ روش دارویی یا لیزر یا عمل جراحی قابل حل نیست.چاره ایی جز تزریق مواد پر کننده به به بافت زیر پوست نیست.از بین مواد پرکننده مختلف بدون تردید ژل هیالورونیک اسید بهترین است.زیرا ایمن است.اگر هم برهر دلیل عارضه ایجادشود،با مصرف داروی هیالورونیداز قابل حل است.

هیالورونیک اسید بطور طبیعی در ساختمان پوست انسان وهمچنین درمفاصل و چشم وبافتهای دیگر وجوددارد.هیالورونیک اسید درواقع یک نوع ملکول قند پیچیده است.هیالورونیک اسید درحیوانات و حتی باکتریها و موجودات ذره بینی با همان شکل واندازه که درپوست انسان است، یافت میشود.درسیرتکامل ازموجودات ذره بینی به انسان ملکول هیالورونیک اسید هیچ تغییری نکرده است.اگرچه اسم این ماده هیالورونیک اسیداست،اما هیچ گونه اثر اسیدی وسوزاننده ندارد.ژل هیالورونیک اسید که برای تزریق در پوست انسان مصرف میشود، بطور بیولوژیک از محیط کشت باکتری تهیه میگردد.

ژل های هیالورونیک اسید با نام های تجاری مختلف عرضه میشوند.از بین نامهای تجاری مختلف ژلهای رستیلن، پرلن،گلایتون، تئوسیال وژویدرم بهترین هستند.تئوسیال، رستیلن وپرلن وگلایتون و تئوسیال درایران نمایندگی رسمی دارند.لذا ترجیح میدهم از این ژلها استفاده کنم.(بدلیل وجود موارد تقلبی چینی دربازار)

عوارض احتمالی:
1- درد: درد جزئی و قابل تحمل است.درصورت لزوم میتوان از بی حسی موضعی قبل ازتزریق ژل استفاده کرد.همچنین استفاده از نوعی سوزن مخصوص پلاستیکی به نام کانولا میزان درد را بطورقابل توجهی کاهش میدهد.

2- کبودی محل تزریق : که بعلت پاره شدن مویرگها است.این عارضه باسوزنهای جدید پلاستیکی کمتر ایجاد میشود.درصورت بروز این عارضه بطورخودبخود در عرض یکهفته ازبین میرود.

3- عفونت محل تزریق : بسیارنادراست.اگرایجادشود با مصرف آنتی بیوتیک قابل درمان است.

4- ورود ژل هنگام تزریق بدرون رگهای خونی صورت و انسداد رگ : این عارضه بسیار نادراست.اگر ایجادشود با مصرف داروی هیالورونیداز(آنزیم حل کننده ژل هیالورونیک اسید) قابل درمان است.استفاده از آنزیم هیالورونیداز مزیت ژلهای هیالورونیک اسیداست.ودرموردموادپرکننده دیگر کاربرد ندارد.اگرژل وارد رگ خونی شود زخم درسطح پوست ودرد ایجاد میشود.چون ژل هیالورونیک اسید درون لایه میانی پوست تزریق میشود،یعنی در سطحی بالاتر از رگهای خونی بنابراین احتمال این عارضه با ژلهای هیالورونیک اسید بسیار ناچیزاست.همچنین استفاده از سوزنهای جدید پلاستیکی احتمال این عارضه را کاهش میدهد.

5- جابجائی ژل : این عارضه درمورد پرکننده های (filler) غیرهیالورونیک اسید امکان وقوع دارد.پرکننده هیالورونیک اسید درون پوست تزریق میشود اما مواد پرکننده دیگر زیر پوست تزریق میشوند.چون زیر پوست بافت نرم است امکان حرکت وجوددارد.اما درون پوست امکان حرکت وجود ندارد.

 

 

برجسته کردن گونه ها با جراحی پلاستیک یا تزریق ژل

+ دانشمندان نشان می دهد، چانه و گونه های برجسته یکی از معیارهای زیبایی صورت هستند و به صورت طبیعی قوس‌ گونه‌ای که بخشی از استخوان گونه است، موجب برجستگی گونه ها میشود در حقیقت کسانی‌ که گونه های برجسته دارند، به صورت ارثی، اسکلت صورتشان به این شکل فرم گرفته است در بعضی افراد استخوان‌های گونه به میزان کافی رشد نکرده و بنابراین گونه های پهن و بی‌حالتی دارند. برجسته‌سازی گونه، این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است و روش های متفاوتی مانند: تزریق ژل و چربی، گذاشتن پروتز در گونه برای زیباتر کردن صورت وجود دارند ولی پیش از اینکه گوشی تلفن را بردارید و برای معاینه و جراحی پلاستیک وقت بگیرید، بد نیست ژل های تزریقی و پروتزهای زیبایی صورت را بیشتر بشناسید:

گونه های ژله ای:

اصولا ژل هایی که برای برجسته‌ سازی و جوان کردن صورت استفاده میشوند یا موقتی هستند یا دائم ژل های دائمی چون از مواد پلیمر یا پلاستیک تشکیل شده‌اند، به وسیله پوست جذب نمیشوند و برای همیشه در محل باقی میمانند بنابراین بسیار مضر هستند اما ژل های موقتی که هیالورونیک اسید نام دارند، به وسیله پوست جذب میشوند و نسبت به نوع اول عارضه کمتری دارند.

بسیاری از متخصصان جراحی پلاستیک تزریق را رد میکنند به این دلیل که این روزها بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی به عوارض آن پی برده‌اند و دیگر تزریق ژل را توصیه نمیکنند ژل ها معمولا در محل تزریق شده باقی نمی مانند بلکه حرکت میکنند و به جاهای دیگر صورت میروند مثلا ژل هایی که برای برجسته‌ سازی گونه در این محل تزریق شده‌اند، میتوانند حرکت کنند و از زیر گلو خارج شوند 6 ماه تا 3 سال بعد از تزریق، عوارض تزریق ژل شروع میشوند این عوارض شامل تورم، کبودی، التهاب سلولی و آبسه در محل تزریق میشود در برخی موارد، گونه برجسته شده، برجستگی متقارن خود را پس از مدتی از دست داده، تغییر شکل میدهد متاسفانه درمان مشخصی برای این بدشکلی‌ها وجود ندارد و هرگز هم به حالت عادی باز نمیگردند مشکل اینجاست که تزریق ژل در ابتدا خوب و سریع جواب میدهد اما عوارضش پس از مدتی بروز میکند بیرون آوردن این ژل های حرکت کرده، نیز کار بسیار دشواری است به این دلیل که این ژل ها دارای پوشش واحدی نیستند که در یک جایگاه تزریق شوند و همان جا باقی بمانند، بلکه لابه‌لای نسوج مختلف پخش میشوند و عفونت‌های شدیدی ایجاد میکنند که می تواند به شکل چرک، پوست را سوراخ کند و بیرون بریزد.

اگر ژل به اشتباه در مجاورت اعصاب صورت تزریق شود، به فلج شدن بخشی از چهره منجر میشود برخی افراد به این ژل ها حساسیت دارند و در اثر تزریق یک‌باره ژل، دچار حساسیت حاد تنفسی شده و تا پای مرگ پیش میروند متاسفانه این ژل ها بسیار سهل‌الوصولند و شما خودتان میتوانید ژل را به همراه سرنگ تزریق آن از شرکت وارد کننده‌اش بخرید و به هر کسی که دلتان خواست بدهید تا برایتان تزریق کند توجه کنید همیشه برای جراحی‌های پلاستیک عوارضی وجود دارد ولی اگر تصمیم دارید یکی از جراحی‌های پلاستیک را روی صورتتان انجام دهید، باید مطمئن شوید فواید آن از مضراتش بیشتر است که این موضوع درباره تزریق ژل کاملا برعکس است، ژل یک ماده بسیار جدید در بازار ایران است و چند سالی است که از این ماده در زیباسازی صورت استفاده میشود، هنوز تحقیقات کافی در این زمینه صورت نگرفته و مدت زمان پیگیری بیمارانی‌که این ژل را برای برجسته سازی‌گونه تزریق کرده‌اند، هنوز کافی نیست، به زبان دیگر ژل ها هنوز جواب خود را پس نداده‌اند.

گونه های مصنوعی:

توصیه اغلب جراحان پلاستیک این است که اگرخانم‌ها تمایل به برجسته سازی گونه دارند، به جای ژل، پروتزهای گونه را انتخاب کنند پروتز را از ماده‌ای به نام سیلیکون میسازند بر اساس تحقیقات انجام شده، سیلیکون‌ها ضرر عمده‌ای برای بدن ندارند و سال‌ها بدون عارضه در محل باقی میمانند و در حجم‌های مختلف ساخته میشوند.

چند سال پیش عارضه‌ای برای پروتزهای سیلیکونی در جوامع پزشکی مطرح شد مبنی بر این‌که مواد داخل آنها به مرور به بیرون نشت کرده و در مفاصل رسوب میکند و به همین دلیل سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از این پروتزها را ممنوع اعلام کرد دکتر عشایری، متخصص جراحی پلاستیک و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره این عارضه میگوید: تحقیقات بعدی نشان داد که درد مفاصل این بیماران ارتباطی با مواد موجود در این پروتزها ندارد و پس از آن کارخانه‌های سازنده این پروتزها جدار پروتزها را ضخیم‌تر و قدرت چسبندگی ماده تشکیل دهنده آنها را بیشتر کردند برخی از کارخانه‌های سازنده، فضای داخلی پروتزها را از سرم پر کردند و درحال حاضر این نوع پروتزها، مطلوب‌ترین و کم‌عارضه‌ترین نمونه بدست آمده است.

برای گذاشتن پروتزهای گونه‌ای شما میتوانید بیهوشی کامل و یا موضعی را انتخاب کنید مدت این جراحی نیم ساعت طول میکشد در طول عمل برش کوچکی از داخل دهان در حد فاصل لثه فوقانی و گونه داده میشود و نسج نرم‌گونه کنار زده میشود به این شکل حفره‌ای ایجاد می شود که پروتز درون این حفره و درست روی استخوان قرار گیرد سپس برش با نخ قابل جذب دوخته میشود در این روش برشی روی پوست صورت داده نمیشود تا بعد از عمل جای آن روی صورت باقی بماند لازم است بعد از عمل جراحی از آنتی بیوتیک استفاده کنید و دهانتان را با دهان‌شویه شست‌وشو دهید.

تزریق چربی، خوب یا بد...؟

روش دیگر برجسته‌سازی گونه، تزریق چربی زیرپوست گونه است این چربی‌ از بدن خود شما به دست می آید معمولا چربی اضافی در ناحیه شکم و ران انباشته میشود در این روش چربی را از بخشی از بدن استخراج کرده و شست‌وشو داده و در گونه تزریق میکنند دکتر عشایری معتقد است این روش برای برجسته‌سازی گونه و سینه مناسب‌ترین روش است اما تصور نکنید تزریق چربی کاملا بدون عارضه است چربی در طول 3 ماه پس از تزریق در محل جدید، 30-40درصد حجم خودش، آب جذب میکند و بدتر از آن، این‌که جذب چربی در تمام سطوح یکسان نیست، به طوری‌که اگر چربی را به دو طرف صورتتان تزریق کنید پس از مدتی به صورت غیریکنواخت آب جذب کرده و صورت ممکن است بی تناسب شود.

 

پر کردن صورت چگونه انجام می شود؟

+ آیا می‌توان بدون تزریق ژل و چربی و تنها با تغذیه مناسب صورت را چاق کرد؟ برای پرتر نشان دادن صورت غیر از جراحی چه کنیم؟

تزریق ژل به صورت

برخی افراد ژنتیکی صورت‌های لاغر و استخوانی دارند. برخی افراد نیز وقتی به دلیل چاقی تنه‌ای رژیم کاهش وزن می‌گیرند، به‌خصوص اگر رژیمشان نامناسب باشد، دچار لاغری مفرط صورت می‌شوند. با افزایش سن هم مساله تحلیل چربی‌های صورت به کرات رخ می‌دهد و بسیاری از علایم پیری که با افزایش سن در صورت پدیدار می‌شود، ناشی از تحلیل همین چربی‌هاست
 

وقتی فردی برای حجم دادن به صورت و جبران چربی‌های تحلیل‌رفته به متخصص پوست یا زیبایی مراجعه می‌کند، متخصص چه رو‌ش‌هایی را پیش پای او می‌گذارد؟

معمولا سه روش پیشنهاد می‌شود؛ تزریق ژل، تزریق چربی و جراحی پروتز.


آیا روش‌های غیرجراحی مثل تغذیه هم می‌تواند موثر باشد؟

رژیم‌های غذایی نمی‌تواند فقط باعث چاقی صورت شود، اما رژیم‌های پرکالری مسلما باعث چاقی تمام اندام‌ها و در کنار آن صورت خواهد شد. شاید با گرفتن رژیمی اصولی و ورزش متناسب بتوان در عین پر کردن و حجم دادن به صورت، از چاقی تنه پیشگیری کرد، اما برای این کار حتما باید با متخصصان تغذیه مشورت کرد.

از این روش‌ها کدام بهتر است؟

بهترین روش، تزریق چربی بدن خود فرد به ناحیه‌ای است که چربی تحلیل‌ رفته است.
گرچه تزریق چربی بدن خود فرد به صورتش روشی ماندگار محسوب می‌شود، اما حقیقت این است که میزان ماندگاری چربی قابل پیش‌بینی نیست

چربی مورد نیاز را از کدام ناحیه از بدن برمی‌دارید و چگونه آن را تزریق می‌کنید؟

معمولا چربی خوب را از کناره ران‌ها، شکم، باسن، پهلو یا کناره زانو‌ها برمی‌دارند و بعد از سانتریفیوژ، چربی خالص‌ را با سرنگ به ناحیه‌ای از صورت که می‌خواهیم پرتر به نظر برسد، تزریق می‌کنیم.

چرا می‌گویید تزریق چربی بهترین روش است؟

تزریق چربی، نوعی پیوند عضو و احتمال بروز آلرژی بعد از تزریق آن صفر است. این روش ماندگار است اما ممکن است بعد از تزریق طی 2 تا 3 هفته شاهد تحلیل میزان چربی تزریقی باشیم.

بعد از 2 تا 3 هفته حدود 50 درصد چربی تزریقی از بین می‌رود. پس لازم است متخصص دو برابر آنچه می‌خواهد در نهایت در صورت فرد باقی بماند، چربی تزریق کند تا بعد از چند هفته چربی به حجم دلخواه برسد.

در مورد مواد پرکننده صنعتی و انواع ژل‌های استاندارد، این مشکل وجود ندارد و هر مقدار ژل تزریق کنیم، همان میزان در صورت فرد باقی می‌ماند.


می‌گویید تزریق چربی روشی ماندگار است، یعنی بعد از یک بار تزریق، دیگر نیازی به تزریق مجدد نیست؟

گرچه تزریق چربی بدن خود فرد به صورتش روشی ماندگار محسوب می‌شود، اما حقیقت این است که میزان ماندگاری چربی قابل پیش‌بینی نیست؛ مثلا به صورت برخی افراد مقدار ثابتی چربی تزریق می‌شود و برای همیشه درصد بالایی از این مقدار چربی باقی می‌ماند، اما در فرد دیگری همین مقدار چربی تزریقی ممکن است طی 2 تا 3 ماه کاملا از بین برود و نیاز به تزریق مجدد چربی پیش آید.

تزریق ژل به صورت

احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک بعد از تزریق ژل‌ها وجود دارد؟

بله، چون ژل ماده‌ای خارجی است. البته این احتمال در صورتی که متخصص از ژل‌های استاندارد و تاییدشده وزارت بهداشت و سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده کند، بسیار کاهش می‌یابد.

غیر از استاندارد بودن، مهارت فردی که ژل یا چربی را تزریق می‌کند نیز در میزان رضایت متقاضی و کاهش عوارض نقش دارد. به همین دلیل باید برای این کار به متخصصان پوست و جراحان پلاستیک یا جراحان فک و صورت مراجعه کرد.

میزان ماندگاری ژل‌ها چقدر است؟

این موضوع به نوع و مواد تشکیل‌دهنده ژل‌ها بستگی دارد. نوعی از ژل که از اسید هیالورونیک تشکیل شده، شش ماه دوام دارد.

ژل تشکیل‌شده از هیدروکسی آپاتیت یک سال و نیم دوام دارد و باعث تحریک کلاژن‌سازی می‌شود و بی‌خطر است.

ماندگاری ژل تشکیل‌شده از پلی‌کپرولاکتون 18 تا 36 ماه است. این ژل نه‌تنها به تحریک کلاژن‌سازی کمک می‌کند، بلکه چون به مرور به شکل گاز دی‌اکسیدکربن از بدن دفع می‌شود، مناسب است.

تا چندی پیش از کلاژن‌های خوکی، گاوی و انسانی هم استفاده می‌شد، اما به دلیل آلرژی‌زا بودن هم‌اکنون کمتر به کار می‌روند.

ژل دائمی فقط ژل پاژ است که عوارض بسیاری دارد و مصرف آن توصیه نمی‌شود.
یکی از عوارض استفاده از ژل‌های غیراستاندارد، حرکت کردن آنهاست

آیا این موضوع درست است که بر خلاف چربی، ژل‌ها ممکن است در صورت حرکت کنند؟

بله، یکی از عوارض استفاده از ژل‌های غیراستاندارد، حرکت کردن آنهاست. ژل‌های پاژ که در گذشته استفاده می‌شد و ساخت اوکراین بود، بعد از گذشت 7 تا 8 سال به دلیل سنگین بودن حرکت می‌کرد و پایین می‌آمد.

امکان بروز واکنش‌های آلرژیک و آبسه نیز به‌خصوص بعد از ضربه یا فشار ناشی از تزریق آمپول در این ژل‌ها بسیار بالا بود.

خارج کردن این ژل‌ها کار دشواری است و در صورت بروز مشکل اگر کاملا خارج نشوند، عارضه برطرف نخواهد شد.

 

تزریق ژل و چربی چه مدت زمان می‌برد؟

تزریق چربی حدود 1.5 تا 2 ساعت، اما تزریق ژل حدود 15 تا 20 دقیقه.

کدام نوع برای زنان و کدام‌ یک برای مردان بهتر است؟

از نظر جنسیتی، تفاوتی بین زن و مرد برای تزریق چربی وجود ندارد و بدن هر دو به خوبی به این تزریق جواب می‌دهد، اما در آقایان چون چربی مناسب در بدن کمتر یافت می‌شود، تزریق ژل‌ها بیشتر توصیه می‌شود.

 به دو دليل از ژل پاژ براي گونه استفاده مي شود:

 يكي اين كه ميزان ژل هاي ديگر مانند آكراميد يك سي سي بوده كه براي گونه كم مي باشد، زيرا براي لاغري صورت و يا گونه گذاري در هر طرف صورت نياز به حداقل 2 سي سي ژل مي باشد كه با توجه به ترميم رايگان، در كل براي دو طرف صورت 6 سي سي ژل مورد نياز مي باشد.
دوم اينكه استفاده از ژل هاي ديگر هزينه بسيار بالايي دارد و امكان استفاده از اين ژل ها بسيار كم تر مي باشد.

 تزريق ژل به چه صورت مي باشد و آيا عوارضي هم به دنبال دارد؟

 در مورد ژل هاي موقت، از آنجايي كه خيلي از اين ژل ها نوعي پروتئين بوده و بدن آن ها را به عنوان مواد بيگانه شناسايي نمي كند، معمولاً عوارضي نيز مشاهده نمي شود. حتي در موارد نادر اگر عوارضي ايجاد شود، چون به تدريج بدن اين مواد را جذب و تجزيه مي كند، هيچ گونه عارضه ماندگاري باقي نخواهد گذاشت.
اما در مورد ژل هاي دائم، گاهي عوارضي همچون حساسيت و حتي عفونت و گاهي جابه جايي ژل مشاهده مي شود كه براي پرهيز از آن، اولا در مورد افرادي كه سابقه بيماري هاي خود ايمني همچون آلرژي و آسم دارند بايستي آزمايش انجام شود و در بيماري هاي خود ايمني شديد مانند لوپوس ، روماتيسم و سندرم نفروتيك و نيز بيماري هاي سيستميك مانند ديابت، بهتر است به طور كلي تزريق انجام نشود.
ثانياً براي جاهاي ظريف تر بهتر است فقط از انواع مرغوب استفاده شود.
ثالثا حجم مقدار ماده تزريق شده زياد نباشد.

 

چند نوع ژل وجود دارد؟

+ ژل هاي موقت بين 6 تا 18 ماه و ژل هاي دائم حداقل تا 6 سال ماندگاري دارند.
ژل هاي موقت مثل كلاژن ها و هيالورونيك اسيدها بوده و اسامي مختلفي مانند ژوودرم، روفيلان، روي درم، ماتريدكس و... دارند.
ژل هاي دائم در اصل هميشگي بوده، اما چون بعد از گذشت 5 تا 6 سال كوچك تر شده و بافت هاي بدن نيز تحليل مي روند، ماندگاري آن ها را بايد بين 5 تا 10 سال در نظر گرفت. امروزه ژل هاي دائم به طور عمده شامل پلي اكريل آميد و پلي متيل متاكريلات مي باشند.


 از نظر علمي چه تفاوتي بين ژل هاي دائمي پاژ (اوكراين) و آكراميد (سوئيسي) وجود دارد؟

 ايجاد عوارضي همچون حساسيت نسبت به نوع آكراميد خيلي كم تر مي باشد و با توجه به اينكه فرمول هر دو ژل داراي ماندگاري يكساني مي باشد، تفاوت عمده در ميزان درجه خلوص و مواد افزودني به ژل پاژ و بسته بندي و تكنولوژي توليد آنهاست و ژل پاژ براي جاهاي ظريف مانند لب و خط خنده مناسب نمي باشد.

ژل گونه و بوتاکس چیست؟

+ تركيبات فلج كننده:
 كه با فلج كردن عضلات پيشاني يا دور چشم، اسپاسم آن ناحيه را رفع مي كنند و مانع از انقباض عضلات مي شوند، بنابراين باعث رفع چروك و گاه بالا بردن ابروها مي شوند و طول اثرشان بين 3 تا 6 ماه مي باشد.
تزريق بوتاكس كه در واقع نوعي سم به دست آمده از يك باكتري خاص است، براي درمان خطوطي كه در اثر فعاليت زياد در صورت پيدا شده‌اند، يك روش سريع و نسبتا غيرتهاجمي است.
چون بوتاكس نوعي سم است، بهتر است مادران باردار و حتي مادراني كه به فرزندشان شير مي‌دهند تا پايان اين دوران از انجام اين تزريق خودداري كنند.
افرادي كه لب فوقاني باريكي دارند و يا كساني كه فاصله انتهاي بيني با لب بالايشان زياد است، ممكن است با تزريق زياد بوتاكس ظاهري ناخوشايند پيدا كنند.
بعضي از افراد لبخندي تحت عنوان «لبخند موناليزا» دارند كه گوشه‌هاي دهان در حالت طبيعي به طرف پايين لب فوقاني كشيده مي‌شود. درمان با بوتاكس در اين افراد اين حالت را تشديد كرده و ظاهري غيرطبيعي به بيمار مي‌بخشد.
در عوض افرادي كه در آنها لثه‌هاي بالا و پايين ديده مي‌شود، ممكن است به درمان هم‌زمان عضله پايين كشنده لب تحتاني نياز داشته باشند تا دچار لبخندي مانند شكلك درآوردن و يا دهان‌كجي نشوند.

 تركيبات پُركننده:
 كه با پركردن شيارها باعث پرشدن چروك ها، رفع لاغري دست و صورت، گودي زير چشم ها، افزايش حجم لب، گونه، چانه و نيز اندام (سينه و...) مي شوند و اين تركيبات حتي براي پر كردن فرورفتگي هاي ضايعاتي چون سالك و... و نيز تغييرات محدود در حالت بيني كاربرد دارند.
 
 تركيبات پُركننده به دو نوع موقت و دائم تقسيم مي شوند:

 البته نوع ژل دائم(پلي اكريل آميد) خود داراي انواع مختلفي مي باشد.
كه فرمول آن (C7H10N22O2) m (C3H5N) است و مطالعات و تحقيقات متعدد بر روي برخي انواع آن در اروپا طي سي سال گذشته نشان داده كه نه تنها هيچ گونه حساسيت، سرطان زايي، مسموميت و... با آن وجود ندارد، بلكه غيرقابل جذب و تجزيه بودن، تطابق كامل با بافت پيوندي بدن و يكنواختي كامل آن نيز به اثبات رسيده است.
ژل ها تركيباتي هستند كه چروك هاي عميق و گودي ها را پر كرده و از آن ها براي برجسته كردن گونه و لب استفاده مي شودکه اثرشان بين 6 ماه تا 6 سال مي باشد.
بوتاكس به تركيباتي گفته مي شود كه با ضعيف كردن عضلات ناحيه پيشاني و كنار چشم، باعث صاف شدن موقت چروك هاي سطحي آن ناحيه شده و اثرشان بين 3 تا 7 ماه است.

 

عوارض بوتاکس

+ عوارض بوتاكس به طور معمول، جز ضعف عضلات ناحيه اطراف محل تزريق، جدي نمي باشد. البته در صورتي كه تزريق توسط پزشك متخصص انجام شود، هيچ گونه عارضه اي نخواهد داشت، ولي بيماراني كه بيماري هاي عصبي و عضلاني دارند و يا عمل ليزر ناحيه صورت را به تازگي انجام داده باشند، نبايستي از آمپول بوتاكس استفاده كنند ، اگرچه ديده شده تزريق بوتاكس باعث فروكش كردن سردردهاي ميگرني در بسياري از افراد  مي شود ، اما گاهي ممكن است سردرد به صورت موقت براي مدت چند روز اتفاق افتد و يا علايمي مانند سرماخوردگي و حتي كهير ايجاد شود كه آن هم موقتي و گذراست.

بوتاکس نام اختصاری سم بوتولیسم است. تزریق مقدار کمی از این ماده بطور مستقیم در ماهیچه فعالیت آن را کم کرده و خطوطی را که نتیجه پرکاری آن روی صورت به وجود می آید از بین می برد در نتیجه صورت جوان تر و شاداب تر به نظر می رسد.
برای درمان چروکهای پیشانی و کنار چشم ها (در مناطقی که حرکت عضلانی ضروری نیست) میتوان از بوتاکس استفاده کرد تا از پیشرفت و ایجاد چروکها جلوگیری شود.

هم اکنون بوتاکس در آمریکا روشی است که بیشترین استفاده را از نظر زیباسازی صورت دارد و هنرپیشه های هالیوودی بیشترین مصرف کنندگان این ماده هستند.

بوتاکس روشی کم عارضه است که عوارض آن تنها شامل قرمزی محل تزریق و ورم موضعی و خون مردگی به خصوص دور چشم و درد در محل میباشد. افتادگی پلک و ابرو در موارد خیلی نادر به مدت 6 هفته دیده میشود.

 

مطالبی در مورد تزریق بوتاکس

+ ۱- بوتاکس چیست؟ بوتاکس فرم رقیق و خالص توکسین بوتولینوم است که در شل کردن عضلات بسیار موثر است. این دارو با اسامی تجاری مختلفی در بازار وجود دارد که معتبرترین آنها BOTOX و Dysprot هستند.

۲- چگونه چروک ها توسط بوتاکس برطرف میشود؟
مقدار مشخصی از بوتاکس توسط سوزن ظریف به داخل عضلات زیر چروک تزریق میشود، این تزریق باعث غیر فعال شدن عضله تولید کنّنده چین میشود و در نتیجه چروک فعال محو میشود. به همین دلیل بوتاکس برای برطرف کردن چین اخم (بین دو ابرو)،خطوط پیشانی و خطوط دور چشم بسیار عالی عمل میکند.

۳- بوتاکس برای درمان چه مناطقی به کار میرود؟
کاربرد زیبایی بوتاکس در صورت اغلب برای برطرف کردن چین اخم (بین دو ابرو)، خطوط پیشانی و خطوط دور چشم است.علاوه برا ین موارد از تزریق بوتاکس برای بالا بردن وشکل دادن ابرو ها ، محو خطوط دور لب ، بالا بردن گوشه های لب و نوک بینی، کم کردن عمق چاله چانه ، بهبود پوست پرتقالی شدن پوست چانه و برای از بین بردن خطوط عرضی وعمودی گردن میتوان استفاده کرد.به غیر از کاربردهای زیبایی بوتاکس را میتوان برای درمان تعریق بیش از حد کف دست وپا وزیر بغل و حتی درمان سردردهای میگرنی وتنشی به کار برد .

۴- آیا تزریق بوتاکس عوارض دارد؟
از سال ۱۹۹۰ تاکنون از تزریق بوتاکس استفاده میشود ولی تاکنون هیچ عارضه جدی برای بوتاکس مشاهده نشده است. شایعترین عارضه تزریق بوتاکس افتادن پلک است که در صورت انجام این تزریق توسط متخصص احتمال بروز این عارضه بسیار ناچیز است. تزریق بوتاکس در مطب انجام میشود و بیمار بلافاصله به سر کار برمیگردد.

۵- مزایای تزریق بوتاکس چیست؟
تزریق بوتاکس امروزه یکی از بهترین وموثرترین روشهای درمانی زیبایی پوست است .رفع چروک با این روش بسیارسریع و موثر است به طوری که بین۷-۲ روز پس از تزریق اثر بوتاکس شروع میشود و چروکها برطرف میشود.مزیت دیگر این روش برگشت سریع به سر کار است،حتی موقع خروج بیمار از مطب نیز اثری از تزریق انجام شده در بیمار مشاهده نمیشود.

اثرات تزریق بوتاکس بسته به تعداد تزریق قبلی بین ۹-۴ ماه طول میکشد.در صورت تزریق مکرر بوتاکس ، به تدریج فواصل تزریق های بعدی بیشتر میشود یعنی عملاً با تزریق بوتاکس کمتر اثرات طولانیتری حاصل میشود.به طور کلی تزریق بوتاکس، بهترین و مطمئن ترین روش غیر جراحی برای جوانسازی پوست است.

۶- چه کسی کاندید مناسب برای تزریق بوتاکس است؟
هر کسی که خواهان این است که چهره جوان تر و کم چروک تری داشته باشد کاندید مناسبی برای تزریق است.مزیت تزریق بوتاکس این است که موقع خنده، اخم و تغییر فرم صورت چروک بیشتری در صورت ظاهر نمیشود.برای مادران باردار و شیرده و همچنین بیماران عصبی تزریق بوتاکس ممنوع است.

تمام پوست‌های صاف و جوان در یک چیز مشترک هستند؛ اسید هیالورونیک. این ماده در بافت پوست هر نقطه بدن و در همه نژاد‌ها وجود دارد. اسید هیالورونیک فضای بین الیاف کلاژن و الاستین را پر می‌کند، آب را در پوست نگه داشته و حجم پوست را حفظ می‌کند. با افزایش سن،  میزان اسید هیالورونیک موجود در پوست کاهش می‌یابد و بنابراین در نهایت ما با شیارها، چین و چروک و اغلب نازک‌تر شدن لب مواجه می‌شویم. با تزریق اسید هیالورونیک به پوست، ما می‌توانیم اثرات اسید هیالورونیک طبیعی را تقلید کرده و ظاهر و حالت پوست آبدار را ایجاد کنیم. با پر کردن فرو رفتگی‌های پوست، چین‌ها و چروک‌ها به‌طور قابل‌توجهی کم شده یا برطرف می‌شوند. با اینکه بوتاکس هم دارویی تزریقی است ولی مکانیسم اثر و نوع چین و چروک‌های هدفش کاملا با ژل‌های تزریقی متفاوت است.

بوتاکس نام اختصاری سم بوتولیسم است. تزریق مقدار کمی از این ماده بطور مستقیم در ماهیچه فعالیت آن را کم کرده و خطوطی را که نتیجه پرکاری آن روی صورت به وجود می آید از بین می برد در نتیجه صورت جوان تر و شاداب تر به نظر می رسد.
برای درمان چروکهای پیشانی و کنار چشم ها (در مناطقی که حرکت عضلانی ضروری نیست) میتوان از بوتاکس استفاده کرد تا از پیشرفت و ایجاد چروکها جلوگیری شود.

هم اکنون بوتاکس در آمریکا روشی است که بیشترین استفاده را از نظر زیباسازی صورت دارد و هنرپیشه های هالیوودی بیشترین مصرف کنندگان این ماده هستند.

بوتاکس روشی کم عارضه است که عوارض آن تنها شامل قرمزی محل تزریق و ورم موضعی و خون مردگی به خصوص دور چشم و درد در محل میباشد. افتادگی پلک و ابرو در موارد خیلی نادر به مدت 6 هفته دیده میشود.

 

بوتاکس نام اختصاری سم بوتولیسم است. تزریق مقدار کمی از این ماده بطور مستقیم در ماهیچه فعالیت آن را کم کرده و خطوطی را که نتیجه پرکاری آن روی صورت به وجود می آید از بین می برد در نتیجه صورت جوان تر و شاداب تر به نظر می رسد.
برای درمان چروکهای پیشانی و کنار چشم ها (در مناطقی که حرکت عضلانی ضروری نیست) میتوان از بوتاکس استفاده کرد تا از پیشرفت و ایجاد چروکها جلوگیری شود.

هم اکنون بوتاکس در آمریکا روشی است که بیشترین استفاده را از نظر زیباسازی صورت دارد و هنرپیشه های هالیوودی بیشترین مصرف کنندگان این ماده هستند.

بوتاکس روشی کم عارضه است که عوارض آن تنها شامل قرمزی محل تزریق و ورم موضعی و خون مردگی به خصوص دور چشم و درد در محل میباشد. افتادگی پلک و ابرو در موارد خیلی نادر به مدت 6 هفته دیده میشود.

دستورات قبل و بعد از تزریق

+ قبل از درمان:

به مدت دو هفته ازمصرف این داروها اجتناب کنید:

آسپیرین(هر محصولی حاوی اسید استیل سالیسیلیک)، ویتامینE ، st.John’s wort ، مکمل های حاوی ginkgo ، سیر، و جنسینگ.

به مدت دو روز از مصرف بروفن (ادویل) و الکل خودداری کنید.


بعداز درمان:

_قرمزی و تورم در ناحیه درمان شایع است و در طی چند روز از بین می رود.

_نواحی درمان را ماساژ ندهید.

_از گرم کردن محل درمان تا از بین رفتن کامل تورم یا کبودی خوداری کنید. دوش گرفتن یا شستشوی معمولی اشکالی ندارد.

_از فعالیتهایی که باعث سرخ شدن صورت می شوند مثل مصرف الکل، ورژش یا برنزه کردن در روز درمان خود داری کنید.

_برای کاهش تورم یا کبودی تا چند روز هر چند ساعت به مدت 15 دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید.اگر کبودی ایجادشود معمولا" در عرض 7-10 روز از بین می رود.

_در صورت نیاز می توانید 2-4 هفته بعد از درمان برای روتوش مراجعه نمایید.

بايد توجه داشت كه ژل پاژ كه تقريباًتمامي عوارضي كه از ژلها مي شنويد در حقيقت مربوط به اين نوع ژل است .ساخت كشور اوكراين بوده و ارزانترين ژل تاريخ است. چون قيمت هر ميلي ليتر آن بين300-1000تومان بوده و از نوع تركيبات آكريليك صنعتي است كه متاسفانه عوارضي چون جابجايي،تورم ،گلوله شدن  و عفونتهاي فاجعه انگيز دارد و مصرف آن از سال83توسط وزارت بهداشت منع شده است اما متاسفانه هنوزهم گهگاه بيماراني ديده مي شوند كه توسط اين ژل همين اواخر درمان شده اند .

بعد از تزریق نباید تا 3 روز به محل آن آب بزنید و بهتر است از تمرینات ایروبیک برای 24 ساعت خودداری کنید و برنامه کاری یا اجتماعی مهمی را برای چند روز بعد از درمان طرح‌ریزی نکنید. احتمال دارد قرمزی،  تورم و کبودی خفیفی در محل تزریق به‌وجود آید. همچنین لب‌های شما قدری در شب پس از تزریق متورم خواهد شد. اگر تا یک هفته بعد از نخستین تزریق نتیجه زیبایی حاصل نشد 3 هفته بعد،  تزریق مجدد قابل انجام است. حواستان باشد که تا 3 هفته هیچ ماساژی روی صورت انجام نشود.

 

عوارض ناشی از تزریق ژل کاملا بستگی به نوع ژل دارد. ژل‌هایی خوب هستند که نخست، بدن به آنها واکنش نشان ندهد و بعد به مرور زمان قوام و شکل خود را زیر پوست محل تزریق از دست ندهد. مثلا ژل‌هایی وجود دارند که بعد از تزریق تا چند ماه هیچ مشکلی ندارند ولی بعد از چند سال گلوله گلوله می‌شوند و در این صورت تخلیه آنها از پوست هم بسیار مشکل است لذا مراجعه‌کننده باید از پزشک خود نوع و مارک ژل را بپرسد.  البته مواردی از عارضه هم وجود دارد که ربطی به کیفیت بد آن ژل تزریقی ندارد بلکه به‌علت تکنیک غلط تزریق است. مثلا اگر موضع خوب ضد‌عفونی نشده و شرایط تزریق استریل رعایت نشود در محل تزریق ممکن است عفونت ایجاد شود که البته در این موارد می‌توان با درمان مناسب ضد‌میکروبی مشکل را حل کرد. البته در بعضی موارد عوارض کوتاه‌مدتی در 2 تا3 روز اول تزریق نیز به‌وجود می‌آید مثل تورم و التهاب محل تزریق یا حتی کبودی و خون مردگی که بعد از چند روز خوب می‌شود.

موارد منع مصرف ژل های تزریقی

+  حاملگی یا شیر دهی

_ عفونت در ناحیه درمان (مثل تب خال یا آکنه)

_ استعداد بیمار برای تشکیل گوشت اضافه (کلوئید یا اسکار هیپرتروفیک)

_ اختلالات خونریزی دهنده (مثل کمبود پلاکت های خونی یا استفاده از داروهای ضد انعقاد)

_ مصرف داروی اکوتان در 6ماه گذشته

_ آتروفی پوست (نازکی پوست ناشی از مصرف طولانی مدت کورتون یا بیماری ژنتیک مثل سندروم اهلرز-دانلوس)

_ اختلال در ترمیم (مثل ضعف ایمنی)

_ بیماریهای پوستی در ناحیه درمان (مثل ویتلیگو، پسوریازیس، اگزما)

_ بیماری کنترل نشده سیستمیک

_ واکنش حساسیتی (آنافیلاکتیک) قبلی

_ آلرژی های شدید متعدد

_ حساسیت به مواد تشکیل دهنده ژل

_ اختلات روانی یا انتظارات نا معقول بیمار

 


سوالات شایع در مورد ژل های تزریقی:

+ پرسش:اگر پس از تزریق ژل پشیمان شوم چه کنم؟

پاسخ: در صورتیکه ژل تزریق شده، هیالورونیک اسید باشد با تزریق آمپول هیالورونیداز در محل از بین می رود. این ماده، آنزیمی است که اسید هیالورونیک را از بین می برد و برای تصحیح عوارض فیلرهای هیالورونیک اسید مثل برجستگی های ناشی از ژل استفاده می شود.

لازم به توضیح است که در موارد زیر مصرف هیالورونیداز ممنوع است:

_ آلرژی به نیش زنبور (زهر زنبور حاوی هیالورونیداز است).

_ حساسیت به هیالورونیداز

_ مصرف همزمان فوروزماید، اپی نفرین، بنزو دیازپین ها(دیاز پام)، هپارین، یا فنی توئین

_حاملگی

زمان شروع اثر هیالورونیداز بستگی به مقدار دارو دارد. با مقدار مصرف محافظه کارانه 5-20 واحد، صاف شدن محل تزریق ممکن است 1-2 هفته بعد از تزریق دیده می شود. با مقادیر بالای هیالورونیدازیعنی حدود 150-200 واحد، اثر دارو ممکن است در طی چند ساعت مشخص شود.

پرسش: هزینه تزریق ژل چقدر است؟

پاسخ: براساس کتاب Dermal filler procedures چاپ سال 2012، هزینه تزریق یک سرنگ ژل هیالورونیک اسید 0.8 سی سی جوویدرم بین 500 تا 600 دلار و هزینه تزریق یک سرنگ 1.5 سی سی کلسیم هیدروکسیل آپاتیت (رادیس)، بین 650 تا 1200 دلار می باشد. هزینه این تزریق ها در ایران بسیار کمتر است .

پرسش: آیا می توان قسمتی از ژل های مصرف شده را نگهداری و بعد از مدتی استفاده کرد؟

پاسخ: دربیشتر موارد، بروشورهای ژل های تزریقی توصیه می کنند این عمل انجام نشود. نگرانی اصلی، احتمال آلودگی باکتریایی و افزایش خطر عفونت است. اخیرا" یک مطالعه گذشته نگرعوارض عفونی استفاده از فیلرهای هیالورونیک اسید (ژویدرم و رستیلن) را که بمدت 6 ماه در دمای 4 درجه سلسیوس نگهداری شده بودند بررسی کرد و عفونت مرتبط پیدا نکرد.

پرسش بعدی اینکه چه ژلی را برای تزریق انتخاب کنیم ؟

پاسخ : اولا به عمق چین محل تزریق بستگی دارد اگر حانمی چین خنده ایشان خیلی عمیق است بهتر است ژل های غلیظ بخصوص انهایی که دوام و ماندگاری بیشتری دارند ( مثلا ژل های ۱ تا ۲ ساله) را تزریق کند و بالعکس اگر کسی عمق چین های اخم یا خط خنده وی کم است بهتر است از ژل های رقیق تر و با دوام کمتر استفاده کنند خصوصا در مورد چین های اطراف چشم که عمق ان از چین های خنده خیلی کمتر است حتما از ژل های رقیق باید استفاده شود.

پرسش :در مورد مدت تاثیر ژل تزریق شده است ؟

پاسخ : بستگی به نوع ژل دارد در بروشور داخل جعبه ژل مدت اثر و در واقع ماندگاری ان زل معمولا بدرستی نوشته شده البته ممکن است دوام یک ژل دریک فرد با فرد دیگر چند ماهی تفاوت داشته باشد . تکنیک تزریق هم تا حدود زیادی در دوام ژل تزریق شده تاثیر دارد مثلا ژلی به نام کلاژن یا هیالورونیک است که باید در لایه میانی پوست یا درم تزریق شود اگر خیلی سطحی تزریق شود و یا عمقی مثلا مثلا در زیر پوست مثلا داخل چربی زیر پوست تزریق شود دوام اثر ان خیلی کم خواهد شد و بالعکس . بطور خلاصه مدت زمات اثر انواع ژل ها با مارک های معتبر ساخته شده در دنیا از ۶ ماه تا ۲ سال متغییر است .

البته زمانی که گفته میشود تاثیر فلان ژل تزریق شده یکسال است به این معنی نیست که اثر پر کنندگی ان در طول یک سال کامل است بلکه معمولا در شش ماه اول تزریق پر کنندگی ان خوب و مثل ماه اول است ولی از ماه ششم و هفتم و ببعد تاثیر ان کمتر میشود و تا پایان یک سال کاملا اثر ان از بین می رود.

در مورد ژل های دیگر هم همینگونه است همچنین قدرت پر کنندگی ژل ها به عوامل متعددی بستگی دارد اول تکنیک تزریق ـ دوم میزان چین محل اینکه عمق چین فردی که قرار است ژل تزریق کند عمیق است یا نه ــــ سوم حجم میزان داروی تزریقی

معمولا ژل های ساخته شده در کشورهای معتبر در سورنگ های یک تا دو سی سی عرضه میشوند حال اگر کسی مثلا چین خنده عمیق دارد حدود دو سی سی ژل برای تزریق نیاز دارد .

پرسش: آیا تزریق ژل عوارضی هم دارد ؟

پاسخ : کاملا بستگی به نوع ژل تزریق شده دارد ژل هایی خوب هستند که اولا بدن به انها واکنش ندهد دوما به مرور زمان قوام و شکل خود را در زیر پوست محل تزریق از دست ندهند مثلا ژل هایی وجود دارد که بعد از تزریق تا چند ماه هیچ مشکلی ندارند ولی بعد از چند سال گلوله گلوله میشوند و در این صورت تخلیه انها از پوست هم بسیار مشکل است لذا بسیار مهم است که تزریق ژل توسط پزشک متخصص انجام شود و مراجعه کننده هم کاملا حق دارد که از پزشک خود نوع و مارک ژل تزریق شده توسط پزشک معالج خود را بپرسد . سازمان هایی بسیار معتبری در دنیا وجود دارند که اعتبار ژل های ساخته شده در کشورهای مختلف را تایید کردند و می کنند بطوریکه بعد از تست های مکرر و ازمایشات گوناگون انهم بعد از چند سال بی عارضه بودن یا کم عارضه بودن ژل های مختلف را تایید و یا رد می کنند . البته برای مردم عادی بسیار سخت و شاید غیر ممکن باشد که بدانند چه ژلی این تاییدیه ها را دارند و کلا فلان ژل بی عارضه است یا نه لذا مراجعین باید به پزشک معتمد خود اعتماد کنند و پزشک معالج هم نهایت صداقت را داشته باشد و نوع ژل تزریقی را به بیمار خود معرفی کنند و البته اکثر ایشان اینگونه هستند .

آیا ژل ها یا پرکننده ها پس از تزریق در صورت حرکت میکنند؟

مواد پرکننده (filling agent) که به نام ژل هم شناخته میشوند،موادی هستند که با هدف بازسازی و زیبایی پوست به کار می روند. طی سالهای اخیر مصرف مواد پرکننده برای درمان اسکار جوش صورت،محو خطوط پوستی و برجسته کردن اجزای صورت بسیار شایع شده است.برای پاسخ به پرسش بالا ذکر این مقدمه لازم است که در ابتدای ورود پرکنندهها به ایران مادهای ارزان قیمت با نام ژل پاژ وارد ایران شد. این ژلها از جنس پلیآکریلامید و غیرقابل جذب برای بدن بود. از آنجایی که این ژل جذب نمیشد، بعد از مدتی از محلی که تزریق صورت گرفته بود، حرکت میکرد و پایین میآمد و همچنین موجب واکنشهای التهابی میشد.به همین دلیل تزریق این نوع ژل ممنوع اعلام شد.در حال حاضر اغلب ژلهای موجود در بازار از جنس هیالورونیک اسید هستند. اسیدهیالورونیک یک ماده طبیعى است که در همه موجودات زنده وجود دارد. غلظتهاى زیاد این ماده در بافت پوست وجود دارد که به صورت یک ماده ژلهای فضاى بین کلاژن و فیبرهاى الاستین را پر میکند.در حال حاضر از اسید هیالورونیک برای محو کردن خط اخم بین ابروها، خطوط گوشه دهان و خطوط خنده کنار بینی استفاده میشود.همچنین این ماده برای برجسته کردن لب و گونهها به کار میرود. به دلیل اینکه اسید هیالورونیک ماده طبیعی میباشد هیچ واکنش التهابی پس از تزریق آن مشاهده نمیشود و به دلیل اینکه این ماده با بافت اطراف خود ممزوج میشود به هیچوجه پس از تزریق حرکت نمیکند. افرادی که قصد تزریق ماده پرکننده دارند، بهتر است قبل از تزریق، نام و جنس پرکننده را از پزشک خود بپرسند.

انواع فیلرهای موقتی

+  چربي انساني ( Autologous fat )

تزريق چربي شامل برداشتن چربي خود شخص از شكم يا ران و تزريق به نواحي خاصي از صورت است كه چربي آنها كاهش يافته است. فقط مقادير كوچكي از چربي برداشته مي شوند بنابراين اين عمل را نبايد با ليپوساكشن اشتباه كرد.

چون چربي از بدن خود شما حاصل مي شود بنابراين ريسك واكنش حساسيتي يا دفع پيوند توسط بدن شما وجود ندارد. بايد توجه داشته باشيد كه تمام سلولهاي زنده چربي بعد از پيوند به محل جديد زنده نمي مانند و بايد انتظار جذب درصد نسبتاً بالايي از چربي تزريق شده را داشته باشيد. به اين دليل پزشك شما احتمالاًدر ناحيه مورد درمان بيش از حد لازم تزريق خواهد كرد.چربي برداشته شده رامي توان براي رتوش ذخيره نمود.

- اسيد هيالورونيك ( Hyaluronic Acid )

هيالورونيك اسيد يك ماده طبيعي است كه در بدن شما يافت مي شود. مقاديربالايي از آن در بافت همبندي نرم و در مايع چشم وجود دارد. اين ماده در بعضي غضروفها و مايع مفاصل و در بافت پوست هم وجود دارد. يكي از كاربردهاي اين ژل تزريق به داخل مفصل افراد دچارآرتريت است تا باعث كاهش درد مفاصل آنها شود. وقتي اين ژل در صورت تزريق مي شود مثل يك بالش پرشده عمل كرده و ساختمانهاي صورت را كه ممكن است به علت روند طبيعي پير شدن دچار كاهش حجم ياشلي شده باشند ، ساپورت مي كند. اين ژل همچنين آب را به سطح پوست مي آورد تا آنرا با طراوت و قابل انعطاف نشان دهد.

اسيد هيالورونيك از منشا حيواني تهيه نمي شود و سنتتيك مي باشد. از نامهاي تجاري معتبر آن مي توان از Juviderm ، Esthelis ، Restylane و Perlane نام برد.

- كلسيم هيدروكسيل آپاتيت (Calcium hydroxylapatite )

سنگين ترين فيلر پوستي است و بطور طبيعي در استخوانهاي انسان وجود دارد. ژل مورد استفاده يك ماده بيوسنتتيك است يعني محصول انساني يا حيواني نيست و بنابراين ريسك واكنش حساسيتي پايين است.

اين ماده ابتدا در دندانپزشكي و جراحي ترميمي مورد استفاده قرار گرفت و سالها بدون مشكل بكار رفته است.

اين ژل حاوي اجزاء كوچكي است كه بصورت داربست عمل مي كنند. كلاژن خود شما روي اين داربست رشد مي كند. با گذشت زمان اين اجزاء ( پارتيكل ها ) به آرامي حل شده و به يونهاي كلسيم و فسفات تبديل مي شوند.

اين فيلر پوستي نتايج خيلي طبيعي دارد.جابجا نمي شود و عوارض آن نادر هستند. از آن براي پركردن عميق ترين چين و چروكهاي پوستي مثل خط خنده(nasolabial fold ) ، خطوط عمودي كنار گوشه لب ( marionette lines ) و خطوط اخم (frown lines ) استفاده مي شود. از آن همچنين براي افزايش حجم گونه ها و قسمتهاي ديگر صورت استفاده مي گردد. از نامهاي تجاري اين ماده Radiesse مي باشد.

- اسيد پلي لاكتيك ( Polylactic Acid )

يك فيلر پوستي سنتتيك است كه در صورت تزريق شده و موجب توليد كلاژن توسط خود بدن مي شود. اين نوع فيلر يك محرك دانسته مي شود. اين ماده غيرسمي بيش از ٤٠ سال بعنوان ماده نخ بخيه مورد استفاده قرار گرفته است .بيشترين تاثير آن در نيمه تحتاني صورت است براي پر كردن خط خنده و پركردن لبها.

برخلاف فيلرهاي ديگر تاثير اين ماده فوري نيست بلكه با تحريك توليد كلاژن خود بدن نتايج به تدريج در طي چند ماه ظاهر مي شوند. احتمالاً براي رسيدن به نتيجه مطلوب ٣ تزريق ماهيانه لازم باشد. با هر تزريق تحريك دوباره كلاژن خود شما انجام مي شود. سپس ٤-٦ هفته براي ديدن اثر كامل زمان لازم مي باشد.

تنها نوع تاييد شده توسط سازمان غذا و داروي آمريكا SCULPTRA مي باشد.

فيلرهاي نیمه دائمی (Semi-permanent)

فيلرهاي PMMA ) Polymethyl methacrylate )حاوي ٢٠% ميكرواسفرهاي كوچك PMMA معلق در ٨٠% ژل خالص شده كلاژن هستند. اين ماده كه نيمه دائمي است را مي توان براي درمان چين هاي متوسط تا عميق بخصوص خط خنده ( nasolabial folds ) استفاده كرد. از آن همچنين مي توان براي پركردن جاي زخم فرورفته استفاده نمود. چند ماه بعد از تزريق ژل كلاژن از بين مي رود و بدن شما كلاژن طبيعي خودش را ساخته و مناطق زير پوست را پر مي كند.ممكن است براي ديدن نتيجه نهايي تا ٣ ماه به زمان نياز داشته باشيم.

از نام هاي تجاري آن مي توان از Artefill نام برد.

توجه داشته باشید که در صورتیکه راه حل دائمی مدنظر شما باشد باید جراحی را انتخاب کنید. درصورتیکه می خواهید جراحی را به تعویق بیندازید تا زمانیکه برای جراحی آماده شوید می توانید با تزریق فیلرها بهبودی قابل توجهی درصورت خود بدست آورید. فقط بیاد داشته باشید که برای حفظ اثر آن باید درمان خود را تکرار نمایید.

فيلرها(پركننده ها) ي پوستي (dermal fillers ) شامل ژل های تزریقی و چربی می باشند. این ها موادي هستند كه در داخل پوست تزريق شده و موجب افزايش حجم و بنابراين صاف كردن چين و چروكها،برجسته كردن لبها، و كاهش عمق فرورفتگيهاي صورت مي شوند.در بعضي موارد اثر آنها شبيه ليفت صورت است ولي بدون جراحي و با هزينه كمتر.البته اين درمانها دائمي نيستند و نيازمند تكرار مي باشند. بعضي فيلرها همراه با درمانهاي جوانسازي ديگر صورت مثل تزريق بوتاكس استفاده مي شوند. جراح شما با ارزيابي نيازهاي شما يك يا چند درمان مورد نياز شما را توصيه خواهد كرد.


به اشتراک بگذارید