مرکز پزشکی زیبایی لیزر و لاغری نشاط - درباره ی پوست

کلینیک نشاط

آدرس ایمیل نشاط

 

  • Home
  • Blog Dynamic
  • بهترین زمان برای خوردن مکمل های کلسیم

درباره ی پوست

درباره ی پوست

براي پرداختن به راههاي درمان و پيشگيري ازپيري پوست، مختصري خيلي كوتاه درباره ي ساختار و كاركرد پوست لازمه:

 خارجي ترين لايه ي پوست لايه ي شاخي(كراتين) است كه در معرض پوست ريزي هاي روزانه قرار داره. اين لايه از فقدان آب جلوگيري ميكنه و مانع نفوذ مواد شيميايي و بعضي باكتري ها ميشه. ملانين يا رنگدانه ي پوست علاوه بر نقش اصليش كه تعيين نوع رنگ پوسته، يه جور ضدآفتاب طبيعي ولي ضعيفه هم محسوب ميشه. خاصيت كشساني پوست هم به دليل وجود بافتهاي ارتجاعي زيرپوستي(حاوي پروتئين كلازن)-اين صفحه كيبورد حرف 14 الفباء رو نداره!- است كه با افزايش طول عمر و مرگ سلولهاي حاوي پروتئين مذكور، باعث پايين افتادگي و ايجاد چين و چروك توي پوست ميشه.

آخرين تحقيقات حاكي از اونه كه پوست خانم ها با افزايش سن، خيلي زودتر از پوست آقايون چروك ميشه؛ علل مختلفي هم داره كه چندتاييش رو ذكر ميكنم:

1) .چين در پوست زنان اغلب در ميانه ي دهه ي چهارم زندگي ظاهر ميشه ( البته لازم به ذكره كه امروزه خانومها اين اصل رو نغض كردن! خب، با توجه به وفور استفاده از لوازم آرايشي و پيرايشي، به نظرم چين و چروك در دهه ي 70 به بعد در صورت خانومهاي محترم قابل تشخيصه!! ) اين روند در زنان سيگاري و كساني كه از كرمهاي ضد آفتاب استفاده ي دائم نميكنن، سريعتر و در دهه ي دوم رخ ميده. البته در مورد كرمهاي ضدآفتاب و اينكه نبايد هر كرم ضد آفتابي رو استفاده كرد، بعدا مفصل توضيح ميدم، چون خيلي بحث مهميه.                                                        

2) در نيمه ي دوم دهه ي چهارم زندگي، بازسازي سلولهاي مرده ي پوستي در زنان آهسته تر شده، شيارهاي پوستي عمود بر خطوط فعاليت عضلات شكل ميگيره.

3) .با شروع يائسگي و افت سطح استروزن، پوست كم كم قدرت ترميمش رو از دست ميده و خشك، شكننده و نازك ميشه( ايجاد چروك)

 

 

تشریح پوست

 پوسـت  بزرگترین ارگان بدن هر فردی است و خواص متعددی دارد:

1) محافظت اعضای داخلی از ورود هر نوع ماده خارجی (سیستم دفاع مکانیکی )

2) از بین بردن موادی که به طوراتفاقی وارد پوست شده اند (سیستم دفاع ایمونولوژیکی )

3) محافظت بدن در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید

 کـُلاژن مهمترین پروتئین موجود در بافت های بدن ، استخوان ، غضروف و پوست می باشد که نوعی پروتئین است و باعث قوام پوست می شود.

پوست انسان از سه لایه تشکیل شده است:

1) اپیدرم یا رو پوست 2) درم 3) هیپودرم

پوست همچنین دارای ضمایم مو، ناخن و غدد مترشحه چربی و عرق می باشد.در داخل اپیدرم سلول ( یاخته ) های متفاوتی وجود دارند که وظایف متنوعی دارند از جمله:

- سلول های کراتین ساز که وظیفه ساخت کراتین پوست را دارند. این سلول ها بخش اعظم این لایه را تشکیل می دهند و از سلول های زایا درست شده و به طرف بیرون پوست در حرکت هستند. با گذر از این لایه تکامل می یابند و به سطح پوست  می رسند و بالاخره ریزش می کنند. طول زمانی که نیاز است یک سلول از عمق لایه ( لایه پایه ) به سطح پوست برسد حدود 24 تا 42 روز می باشد.

- سلول یا یاخته دیگر این لایه سلول های رنگدانه ساز هستند که باعث بروز رنگ پوست افراد می شوند. وظیفه این سلول ها محافظت بدن از ورود اشعه ماوراء بنفش است که برای بدن مضر می باشد.

در داخل اپیدرم هیچگونه رگ خونی وجود ندارد و تغذیه این لایه توسط لایه زیرین آن یعنی درم صورت می گیرد. زیرِ لایه اپیدرم یا رو پوست، لایه درم قرار دارد. این لایه دارای عروق خونی فراوانی است که به صورت شبکه هایی در این لایه دیده می شوند و مسئول تغذیه و تنظیم درجه حرارت بدن هستند. به این صورت که با افزایش دمای محیط ، جریان خون در این شبکه های عروقی افزایش می یابد و دمای داخل بدن به سطح پوست انتقال می یابد و از طریق انتشار، و همچنین ایجاد تعریق ، دمای داخلی بدن تعدیل می شود. در این لایه علاوه بر عروق خونی؛ اعصاب نیز وجود دارند که مسئول حس در پوست می باشند. انتهاهای عصبی در این لایه به صورت اختصاصی هستند. گیرنده های عصبی حس لامسه، سرما، گرما ؛ ارتعاش ( VIBRATION ) و حس موقعیت ( POSITION ) در این لایه وجود دارند. همچنین رشته های عصبی با انتهای آزاد، جهت حس درد در این لایه وجود دارند. عمده ماده ی موجود در درم ، کـُلاژن ( مهمترین پروتئین موجود در بافت های بدن ، استخوان ، غضروف و پوست ) می باشد که نوعی پروتئین است و باعث قوام پوست می شود. همچنین اِلاستین ( پروتئین دیگر درم ) باعث ایجاد خاصیت ارتجاعی در پوست می گردد. بین درم و اپیدرم یک لایه نازک وجود دارد که مسئول اتصال این دو لایه می شود. در زیر درم لایه هیپودرم وجود دارد که غنی از بافت چربی است. این لایه به صورت یک عایق عمل می کند و مثل یک ضربه گیر می باشد


به اشتراک بگذارید